Zmiany w przepisach | Co nas czeka?

Nowy taryfikator mandatów, zmiany w egzaminach na prawo jazdy, młodzi kierowcy pod szczególnym nadzorem, kolejne kategorie praw jazdy - co czeka kierowców w najbliższym czasie? Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany

Zmiany w OC od lutego

Prawo jazdy na nowo

Choć zmiany dotyczące uzyskiwania prawa jazdy miały wejść w życie 11 lutego br. to decyzja ustawodawców przesunęła je w czasie do 1 stycznia 2013 roku (stąd obecne oblężenie szkół nauki jazdy i ośrodków egzaminacyjnych). Przyszli kierowcy na egzaminie zmierzą się z symulacjami drogowymi, które mają ich nauczyć prawidłowego zachowania podczas rzeczywistej jazdy. Pytania na egzaminie teoretycznym nie będą wcześniej znane. Czas na odpowiedzi zostanie skrócony do 10 sekund (nie będzie możliwości powrotu do poprzedniego pytania).

Ponadto pojawią się nowe kategorie praw jazdy - AM , A1, A2 i B1, które motocyklistów lubiących wysoki poziom adrenaliny zmuszą do stopniowego przesiadania się na maszyny o coraz większej mocy. Kategoria B1 uprawni do poruszania się pojazdem 3- lub 4-kołowym (z wyjątkiem motocykla) o masie własnej równej lub mniejszej niż 550 kg.

Nauka jazdy - z międzygazem | WIDEO

Na egzaminie praktycznym przyszli motocykliści będą pokonywać slalom między pachołkami przy prędkości 30 km/h oraz omijać przeszkodę przy 50 km/h, co ma symulować gwałtowne zdarzenie drogowe i sprawdzić szybkość reakcji kierującego.

Młodzi pod szczególną "opieką"

Od 2013 roku zacznie obowiązywać dwuletni okres próbny. Jeżeli w tym czasie świeżo upieczony kierowca popełni dwa wykroczenia drogowe, będzie musiał wziąć udział w kursie reedukacyjnym, przejść badania psychologiczne, a okres próbny zostanie przedłużony o kolejne dwa lata. Trzy wykroczenia popełnione w tym czasie oznaczają przymus ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy.

Dodatkowo po otrzymaniu prawa jazdy kierowca będzie musiał oznaczyć swój samochód zielonym listkiem, który informuje innych uczestników ruchu o małym doświadczeniu za kierownicą. Naklejki będzie można się pozbyć po ośmiu miesiącach.

Nauka jazdy - odkręć kranik | WIDEO

Przez pierwsze osiem miesięcy po otrzymaniu dokumentu kierowcy nie będą mogli przekraczać 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na drogach ekspresowych i autostradach. To jednak nie wszystko, co ustawodawcy przygotowali dla świeżo upieczonych kierowców.

Między 4 a 8 miesiącem po uzyskaniu prawa jazdy kierowca będzie zobowiązany do przejścia kursu teoretycznego z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego z doskonalenia techniki jazdy. Ma to wyeliminować ewentualne braki i pomóc młodemu kierowcy w wyjściu z krytycznych sytuacji, których zapewne przyjdzie mu doświadczyć. Zastanawia jedynie, dlaczego wspomniany kurs będzie odbywał się po około pół roku od momentu uzyskania prawa do prowadzenia pojazdu.

Łamanie przepisów będzie legalne

Starszych kierowców też czekają zmiany

Od 2013 roku przekroczenie 24 punktów karnych przez kierowcę, który posiada prawo jazdy dłużej niż dwa lata, zobowiąże go do uczęszczania na kurs reedukacyjny. Jeśli w ciągu miesiąca go ukończy, wszystkie punkty zostaną anulowane. Jeżeli przez następne pięć lat w ciągu roku ponownie przekroczy granicę 24 punktów, wówczas straci prawo jazdy. To samo czeka tych kierowców, którzy nie stawią się na kursie reedukacyjnym po uzyskaniu 24 punktów. Odzyskanie prawa jazdy będzie możliwe po ponownym odbyciu kursu i zdaniu egzaminu.

Nowy taryfikator mandatów

Najbardziej dotkliwe zmiany, które wejdą w życie już w lutym 2012 roku to nowe kary za poszczególne wykroczenia drogowe. Oto kilka z nich: - rozmowa przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego - 5 punktów karnych i 200 zł, - niezapięte pasy - 4 punkty karne i 100 zł, - przewożenie dzieci bez fotelika - 6 punktów karnych i 150 zł, - zajmowanie miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych nie posiadając do tego uprawnień - 5 punktów karnych i 500 zł, - wyprzedzanie na przejściu dla pieszych - 10 punktów karnych i 200 zł, - wymuszenie pierwszeństwa na pieszym stojącym przy przejściu dla pieszych - 10 punktów karnych i 350 zł, - holowanie sań za samochodem (kulig) - 5 punktów karnych.

Piotr Kozłowski

ZOBACZ TAKŻE:

Żarówka to obecnie duży problem

Tanio sprzedam punkty karne

Samochody: ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.