Szykuje się wysyp crossoverów

Honda planuje stworzenie crossovera na bazie modelu Civic. Ma on wypełnić lukę pomiędzy dużym CR-V i modelem osobowym. Podobne kroki rozważają też inni producenci: Peugeot, Renault, Ford, Opel...

Brytyjczycy nie chcą Renówek

Niedawno pisaliśmy, że nad małym crossoverem pracuje już Peugeot (więcej tutaj ). Prawdopodobnie będzie nosił oznaczenie 2008 i jak sugeruje nazwa będzie oparty na płycie podłogowej małej 208-ki.

Peugeot to nie jedyna firma, która powiększa swoje modele dodając im rozmiarów, masy i uterenowiony wygląd. Honda ma zamiar stworzyć coś na kształt następcy modelu HR-V (1999-2006). Naszym zdaniem HR-V wygląda świeżo do dziś, a niewielkie zainteresowanie klientów należy tłumaczyć jedną i to niezbyt trafioną wersją silnikową.

Brak zainteresowania modelem HR-V nie zraził Hondy. Już w przyszłym roku firma chce pokazać całkiem nowy model pośredni pomiędzy Civikiem i SUVem CR-V.

EcoSport | mały crossover Forda

Także w klasie średniej crossovery urosną w siłę. Krok w tym kierunku rozważa Renault. Brak powodzenia rynkowego modelu Laguna III spowodował, że Francuzi spoglądają coraz życzliwiej na politykę modelową Nissana, swojego najbliższego partnera. Ostatnie doniesienia mówią nawet o zastąpieniu osobowej Laguny modnym crossoverem.

Niemcy nie pozostają bierni. Ford pokazał podczas salonu samochodowego w New Deli model EcoSport wykorzystujący podzespoły Fiesty. Auto opracowano w Brazylii i tam, obok Indii będzie produkowane, ale wcale nie jest wykluczone, że z czasem trafi do Europy. Dlaczego? By odpowiedzieć na swojego głównego konkurenta z Russelsheim.

Za oceanem GM przygotowuje crossovera opatrzonego znaczkiem Buicka. Encore, jak będzie się nazywać bazuje na płycie podłogowej Opla Corsa. Niemiecki odpowiednik o nazwie Mokka już przechodzi testy drogowe i być może jeszcze w tym roku zostanie oficjalnie zaprezentowany.

Wróćmy na chwilę do Indii, gdzie Suzuki pokazało prototyp o nazwie XA Alpha. Wbrew oczekiwaniom nie jest to następca niemłodego już modelu Jimny, ale crossover zbudowany na płycie podłogowej Swifta. Także jego wygląd z czarnymi słupkami A i linią boczną okien nawiązuje do modelu bazowego.

Marcin Lewandowski

ZOBACZ TAKŻE:

Mini Countryman Cooper S | Za kierownicą

Subaru XV | oficjalne ceny

Suzuki Ignis - ogłoszenia

Więcej o: