Sposób na odliczenie VAT? Bankowóz

Były kratki, będą bankowozy. Polski przedsiębiorca, by odliczyć cały podatek VAT od zakupu samochodu nie musi już jeździć ciężarówką. Może luksusowym... bankowozem. Wystarczy kilka drobnych modyfikacji, by 23 proc. ceny zostało w kieszeni

Jakich modyfikacji? Przede wszystkim w aucie musi pojawić się pancerna kaseta na pieniądze lub przedmioty wartościowe. Wystarczy ją zamontować w samochodzie, przejść specjalne badanie homologacyjne i gotowe. Firma zaoszczędzi w ten sposób pełen VAT od ceny zakupu auta (nowego lub używanego), paliwa i części zamiennych. Jak łatwo obliczyć przy cenie auta 100 tys. zł to niebagatelna kwota 23 tys. Wystarczy jednak przejrzeć oferty firm, które przerabiają auta, by się przekonać, że potencjalne bankowozy są znacznie droższe.

Czy chętni na tego typu auta, skazani są na zakupy w nieautoryzowanych stacjach? Nie, wiele importerów powoli wprowadza do swojej oferty bankowozy. Ostatnio do cennika dodał je polski oddział firmy Volvo.

Wprowadzenie do naszej oferty bankowozu typu C, to odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców, którzy zrezygnowali z zakupu samochodu do firmy w momencie wycofania "kratki". Dzięki naszej propozycji przedsiębiorcy którzy będą wykorzystywać takie bankowozy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogą skorzystać z pełnego odliczenia podatku VAT - mówi Mariusz Nycz, Dyrektor Marketingu w Volvo Auto Polska.

Aby auto zostało uznane przez polskie prawo za bankowóz typu C (bez opancerzenia), a w dowodzie miało kategorię "samochód specjalny", musi być wyposażone m.in. w immobiliser, dodatkowy alarm, system transmisji alarmu oraz specjalny pojemnik. Taki pojemnik najczęściej umieszczany jest w w miejscu koła zapasowego.

W przypadku Volvo wyjątek stanowi stanowi model XC90, w którym pojemnik znajduje się w przestrzeni bagażowej. Dodatkowo warto pamiętać, że bankowozy nie mogą zostać wyposażone w instalację gazową.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 roku w sprawie wymagań jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne /Dz.U. Nr 166, poz. 1128/, oraz Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym z dnia 16 grudnia 2010 r. (Dz.U. Nr 247, poz. 1652.

Kto może skorzystać z możliwości odliczenia VAT od zakupu auta specjalnego - bankowozu?  Każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą będący czynnym podatnikiem VAT-u, który będzie wykorzystywać taki pojazd w ramach swojej działalności. Co to oznacza? Trudno powiedzieć czy chodzi o przewóz gotówki, dokumentów, a może drogocennych kamieni? Przepisy w tej sprawie milczą.

>>> Od tych samochodów odliczysz VAT <<<

No i najważniejsze, ile to kosztuje? W przypadku Volvo koszt przeróbki samochodu Volvo na bankowóz to 10 500 zł netto. Oferta dotyczy modeli XC90, XC70, V70, S80, XC60, S60 i V60. Próba przeróbki na własny koszt może okazać się droższa. Sama homologacja to około 18 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć sprzęt, elektronikę no i robociznę.

Oficjalnie bankowozy oferuje także Infiniti. W obu przypadkach auta nie tracą gwarancji. Co innego, jeśli przerobimy na bankowóz samochód poza siecią ASO. Takich firm jest wiele, warto jednak wtedy sprawdzić, czy gwarancja nadal obowiązuje i ile kosztuje przerobienie konkretnego modelu samochodu. Pewne jest, że bankowozem może być nawet mały Smart. Pytanie tylko co na to wszystko Urzędy Skarbowe.

Juliusz Szalek

ZOBACZ TAKŻE:

Motoryzacja w głębokim kryzysie

Mitsubishi L200 najchętniej kupowanym pikapem w Polsce

Samochody: ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA