Toyota lepsza od Volkswagena

Dwa nowe samochody klasy średniej oferowane na rynku amerykańskim, w tym jeden bestseller, zostały poddane ocenie przez Consumer Reports. Ze wstępnych ocen wynika, że Toyota otrzyma wyższą ocenę, niż Volkswagen.

Consumer Reports to niezależna organizacja non-profit o wysokiej renomie wśród konsumentów. Testowane i oceniane samochody nie są brane z parku prasowego, ale normalnie kupowane w sieci dilerskiej

Toyota Camry zadebiutowała w tym roku w swojej siódmej odsłonie. Najważniejszy rynek dla tego modelu to USA. Poprzednia generacja krytykowana była za brak wyrazistej stylistyki i za nieco gorsze własności jezdne w stosunku do konkurencji. Mimo to Camry już od prawie dekady jest najchętniej kupowanym samochodem osobowym w Stanach Zjednoczonych.

Wydawałoby się, że Toyota nie musi się wysilać i na czas kryzysu może pokazać "zubożoną" Camry, w końcu i tak auto sprzedaje się świetnie. Z testów przeprowadzonych przez Consumer Report s wynika jednak, że samochód w porównaniu do poprzedniej generacji ma przytulniejsze wnętrze, jest lepiej wykończony i - co ciekawe - lepiej się prowadzi choćby za sprawą bardziej precyzyjnego układu kierowniczego. Pochwalono też zużycie paliwa wersji czterocylindrowej - jedno z najniższych w klasie. Ocena końcowa to recommended , czyli polecana.

Niemcy poszli tą samą drogą co Japończycy i w końcu zaoferowali w USA oddzielny model klasy średniej. Co to daje? "US" Passat produkowany jest w Stanach, gdzie koszty pracownicze są średnio prawie połowę niższe, niż w Niemczech. Po drugie wersja amerykańska może być nieco większa. Po trzecie można zastosować pewne oszczędności gdyż tajemnicą Poliszynela jest że Amerykanie nie mają tak wysokich wymagań odnośnie jakości i zastosowanych materiałów, co mieszkańcy Europy. Po czwarte w końcu łatwiej jest dostosować charakterystykę auta do przyzwyczajeń i preferencji kierowców (np. miększe zawieszenie).

Nowy, amerykański Passat także trafił pod lupę Consumer Reports . Pochwalono większe nadwozie, ale wnętrze oceniono jako zwyczajne. Technicznie, tak jak można było się spodziewać, Passat z Chattanooga ma miększy "zawias" i ma mniej precyzyjny układ kierowniczy. Pochwalono jedynie wersję TDI (140 KM) za niskie spalanie. Zaznaczono też, że nie ma on nic wspólnego ze starymi kopcącymi Dieslami sprzed lat (jakie to amerykańskie!). CR nie wystawiło jeszcze oceny Volkswagenowi, jednak widać, że nie ma poprawy w stosunku do poprzednika.

O sile opinii wydanej przez CR przekonała się Honda, której nowy Civic został mocno skrytykowany przez testujących. Początkowa oporna firma w końcu została zmuszona do samokrytyki i obiecała, że do końca 2012 roku amerykański Civic zostanie zmodyfikowany .

Marcin Lewandowski

ZOBACZ TAKŻE:

Honda Accord - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.