Tragiczne święta na drogach

Od piątku do poniedziałku policja zatrzymała prawie tysiąc nietrzeźwych kierowców. W 301 wypadkach zginęły 44 osoby, a 408 zostało rannych

Łamanie przepisów będzie legalne

Piotr Bieniak z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji poinformował PAP, że w długi świąteczny weekend policjanci zatrzymali 990 nietrzeźwych kierowców. Nie pomogły coroczne apele o zachowanie ostrożności. Około 10 tys. funkcjonariuszy od piątku kontrolowało prędkość i trzeźwość kierujących. Sprawdzano również sposób przewożenia dzieci.

W zeszłym roku (od 24 do 26 grudnia) zginęło 10 osób, a 176 zostało rannych. Dwa lata wcześniej (od 22 do 26 grudnia) wypadki pochłonęły 53 ofiary śmiertelne. Choć okres kontroli jest różny, to w porównaniu z ubiegłym rokiem ofiar jest znacznie więcej.

Wielu z zatrzymanych nietrzeźwych kierowców nie spożywało alkoholu chwilę przed podróżą, ale poprzedniego dnia wieczorem. Nie umniejsza to jednak w żaden sposób ich winy. Za jazdę na podwójnym gazie grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi), a nawet do dwóch lat więzienia (jeśli stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila).

Piotr Kozłowski, źródło: PAP

ZOBACZ TAKŻE:

Fabryczni tunerzy | AMG

Fabryczni tunerzy | Nismo

Samochody: ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.