Kulczyk żegna się z Volkswagenem

Od 1 stycznia 2012 roku Volkswagen Auto Group przejmie wszystkie udziały Jana Kulczyka w KPI Polska oraz Skoda Auto Polska. Komisja Europejska, która musiała wyrazić zgodę na transakcję uznała, że nie wpłynie ona na strukturę polskiego rynku

Volkswagen szykuje coś specjalnego na 2013 rok

KE miało zbadać, czy przejęcie udziałów nie zaburzy konkurencyjności w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Uznano, że tak się nie stanie, dlatego zmiany strukturalne zostaną wprowadzone od przyszłego roku. Na mocy postanowień Kulczyk straci wszystkie swe udziały w KPI Polska (50,1%) oraz w Skoda Auto Polska (49%). Niemieckie Volkswagen Financial Service oraz Volkswagen Bank wchłoną pakiety Volkswagen Bank Polska  oraz Volkswagen Leasing Polska.

Nieoficjalnie mówi się, że wartość transakcji opiewa na około 700 mln zł. Tym sposobem Niemcy staną się właścicielami około 20% rynku motoryzacyjnego w naszym kraju. Zdaniem specjalistów zmiany nie powinny znacząco wpłynąć na ceny samochodów grupy Volkswagen w Polsce, ale jeśli jakieś wahnięcia miałyby nastąpić, to raczej w dół niż w górę.

Jan Kulczyk pozbył się spółek zajmujących się importem i dystrybucją samochodów, ponieważ jego uwaga skupia się teraz wokół rynku energetycznego.

Piotr Kozłowski

ZOBACZ TAKŻE:

Skoda przyszłości wyjeżdża na ulice | Galeria

Audi lepsze od Mercedesa

Samochody: ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.