Fiat wystawił rachunek rządowej polityce

Motoryzacja zapewnia krociowe zyski, ale nasz rząd jakoś nie dostrzega tej banalnej prawdy. A koncerny samochodowe wyciągają z tego konsekwencje

Wielka galeria nowej Pandy

W zeszłym tygodniu w fabryce Fiata Pomigliano d'Arco pod Neapolem świętowano rozpoczęcie produkcji nowej wersji przebojowego miejskiego auta Panda. Dotychczasową wersję tego auta Fiat produkował w polskiej fabryce w Tychach, swoim największym dotąd zakładzie w Europie.

Przy okazji tej ceremonii koncern z Turynu zapowiedział, że fabryka pod Neapolem będzie jego pierwszym zakładem we Włoszech, który otrzyma certyfikat "World Class Manufacturing" (WCM). To wymaga spełnienia wyśrubowanych międzynarodowych standardów jakości i wydajności produkcji. Fabryka w Tychach taki certyfikat ma od 2007 r., a dwa lata temu awansowała w klasyfikacji WCM z "brązu" do "srebra".

Tak powstaje Ypsilon | G aleria

Kiedy dwa lata Fiat zapowiedział, że nowej wersji Pandy nie będzie produkować w Tychach, lecz pod Neapolem i wyda na to jeszcze ok. 700-800 mln euro, wielu ekspertów pukało się w czoło. - Panda to kura znosząca złote jaja, ponieważ to dobry samochód i dlatego, że jest produkowany w Polsce - podkreślał analityk z giełdy w Mediolanie, cytowany przez agencję Reuters.

Decyzja koncernu była ciosem dla tyskiej fabryki i jej polskich kooperantów. Produkcja Pandy zapewniała jej stabilność od 2003 r., bo z taśm montażowych zakładów w Tychach zjeżdżało ponad 200 tys. tych aut rocznie, blisko połowa produkcji polskiej fabryki Fiata.

Teraz szef Fiata Sergio Marchionne bez ogródek przyznał, że wybór miejsca do produkcji nowej Pandy był po prostu wyrazem gospodarczego nacjonalizmu koncernu z Turynu.

Mamy obowiązek preferować kraj, w którym są korzenie Fiata. Nasz wybór, by produkować Pandę w Pomigliano d'Arco, nie był oparty na zasadach ekonomii ani na zasadach racjonalności. Zrobiliśmy to, biorąc pod uwagę historię Fiata we Włoszech i uprzywilejowane stosunki z naszym krajem - powiedział Marchionne cytowany przez włoską agencję ANSA

Cały artykuł znajdziecie tutaj źródło: wyborcza.biz

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.