BMW 6 Gran Coupe

Mercedesowi CLS, Audi A7 i Porsche Panamerze przybył nowy konkurent. BMW oficjalnie dołączyło do grona producentów mających w swojej ofercie luksusowe, czterodrzwiowe coupe

Po raz pierwszy, prototyp BMW Gran Coupe mogliśmy oglądać podczas targów w Pekinie w kwietniu ubiegłego roku. Już wtedy mówiło się, że smukły sedan może doczekać się wersji produkcyjnej. Ta chwila właśnie nadeszła.

BMW serii 6 z dopiskiem Gran Coupe mierzy nieco ponad 5 m długości (5007 mm), 189 cm szerokości i 139 cm wysokości. Oznacza to, że od dwudrzwiowej "szóstki" limuzyna jest odpowiednio o 11 cm dłuższa i 2 cm wyższa. Większy jest też oczywiście rozstaw osi, który w Gran Coupe wynosi 297 mm (BMW serii 6 Coupe i Cabrio - 285 cm). Wszystko po to, by dla pasażerów z tylnej kanapy podróż była przyjemnością, a nie katorgą. Dwóch pasażerów, bo choć BMW opisuje Gran Coupe jako auto w układzie kabiny 4+1 ze zdjęć jasno wynika, że trzecia osoba może siedzieć z tyłu wyłącznie za karę.

Wnętrze zostało niemal żywcem przeniesione z krótkich "szóstek". Zmieniły się tylko tu i ówdzie materiały tapicerki. Inna, nieco wyższa, jest też ponoć pozycja za kierownicą. Bagażnik ma pojemność 460 litrów, którą można zwiększyć do 1265 litrów po złożeniu oparć tylnej kanapy.

Pod maskę Gran Coupe trafią silniki dobrze znane z obecnych wcieleń "szóstki". Na początku, klienci będą mogli zamówić limuzynę z jednym z dwóch dostępnych motorów. Pierwszy to 3-litrowe, sześciocylindrowe, benzynowe TwinTurbo rozwijające moc 320 KM (5800-6000 obr./min.) i maksymalny moment obrotowy równy 450 Nm (1300-4500 obr./min.). Drugi to diesel. Również 3-litrowy, również wspomagany dwiema turbosprężarkami i również z sześcioma cylindrami ustawionymi w rzędzie. Wysokoprężna jednostka oferuje kierowcy 313 KM (4400 obr./min.) oraz 630 Nm maksymalnego momentu (1500-2500 obr./min.). Osiągi? Niezależnie od wybranego silnika, Gran Cabrio osiągnie pierwszą setkę w czasie 5,4 sekundy i przestanie przyspieszać dopiero gdy wskazówka prędkościomierza dotrze do wartości 250 km/h.

W późniejszym terminie do gamy silnikowej dołączy jednostka V8 o pojemności 4,4 litra. 450 KM (5500-6000 obr./min.) oraz 650 Nm maksymalnego momentu obrotowego (2000-4500 obr./min/) pozwolą przyspieszyć do setki w czasie 4,6 sekundy i jeszcze łatwiej dobić do elektronicznie ograniczonej prędkości 250 km/h. Topowa odmiana Gran Coupe będzie też, jako jedyna, dostępna w wersji z napędem na cztery koła.

Na liście wyposażenia standardowego znajdą się, m.in.: ośmiobiegowa skrzynia automatyczna, 18-calowe obręcze kół, ksenonowe reflektory z LED-owymi światłami do jazdy dziennej, system Start-Stop, tempomat z funkcją automatycznego hamowania, skórzana tapicerka, elektrycznie regulowane przednie fotele z pamięcią ustawień, dwustrefowa, automatyczna klimatyzacja, wentylacja foteli oraz wysokiej jakości system audio.

Auto powinno trafić do europejskich salonów w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Zapraszamy do odwiedzenia obszernej galerii BMW 6 Gran Coupe i obejrzenia filmów z nowym czterodrzwiowym coupe.

BMW 6 Gran Coupe

BMW 6 Gran Coupe - karoseria

BMW 6 Gran Coupe - wnętrze

Bartosz Sińczuk

ZOBACZ TAKŻE:

BMW seria 6 | Galeria

BMW 6 jak ze snu - WIDEO

BMW 650 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.