Salon Detroit 2012 | Nowy Dodge Dart na płycie Bravo

Debiutujący w latach 60. Dodge Dart zakończył swą karierę w następnym dziesięcioleciu przez amerykański kryzys paliwowy. Teraz Chrysler (właściciel Dodge'a), dzięki współpracy z Fiatem, wskrzesi kompaktowego sedana i oprze go na platformie Bravo. Gama silnikowa też będzie włosko-amerykańska

Dodge Challenger SRT8 392 | Galeria

W produkowanym w latach 60. i 70. Dodge'u Dart montowano m.in. silnik V8 o pojemności 5.1 litra oraz 7-litrowe HEMI. W najnowszej odmianie modelu o takich jednostkach nie ma nawet mowy. W gamie odnajdziemy wyłącznie motory benzynowe. Najsłabszy, turbodoładowany silnik 1.4 MultiAir pochodzi od Fiata. Ojczyzną 2-litrowej jednostki o wymownej nazwie TigerShark są Stany Zjednoczone. Największym motorem będzie TigerShark MultiAir o pojemności 2.4 litra, który jest dziełem amerykańsko-włoskim.

Oparty na zmodyfikowanej płycie podłogowej Fiata Bravo kompaktowy sedan Dodge'a będzie produkowany w amerykańskiej fabryce Chryslera w Illinois. Z opublikowanych przez Amerykanów zdjęć wynika, że tył auta był inspirowany najnowszym wcieleniem Dodge'a Chargera. Przednia lampa wygląda, jak zmodyfikowany reflektor Volkswagena Scirocco, ale może to jedynie kwestia ujęcia.

Na więcej informacji i zdjęć nowego Dodge'a Dart trzeba jeszcze trochę poczekać. Samochód zostanie oficjalnie zaprezentowany 9 stycznia na targach w Detroit.

Piotr Kozłowski

ZOBACZ TAKŻE:

Nowy Dodge Viper z silnikiem 8.7 l V10

Dodge Charger SRT8

Samochody: Dodge - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.