Supra i inne plany Toyoty

Toyota GT86 otrzyma w przyszłości jednostkę napędową wzmocnioną doładowaniem. To jednak nie jedyne plany Toyoty dotyczące samochodów sportowych

Toyota GT 86 - w końcu!

W końcu doczekaliśmy się premiery pierwszego od lat prawdziwego samochodu sportowego ze znaczkiem Toyoty na masce. GT86 spełnia prawie wszystkie warunki, stawiane autom tego typu przez miłośników ostrej jazdy. Nisko umieszczony środek ciężkości, tylny napęd i wysoka moc. No właśnie, czy silnik jest wystarczająco mocny?

Jeśli na kimś nie robią wrażenia dotychczasowe liczby (0-100 km/h: 6,8 sek, v-max: 230 km/h), to musi poczekać na kolejną wersję silnikową. A ta ma być naprawdę drapieżna. Do dwulitrowego silnika typu bokser (200 KM) zostanie dodane doładowanie. Na razie nie wiadomo jaką będzie rozwijał moc, ale można zgadywać, że będzie to ok. 60 KM więcej. Nawet jeśli różnica w mocy nie będzie powalać na kolana, to wzrost momentu obrotowego z pewnością ją zrekompensuje. Oprócz większej mocy auto będzie miało odpowiednio dostosowane do niej podwozie.

Na tym nie koniec dobrych wiadomości dla miłośników sportowych Toyot. W wywiadzie udzielonym The Sydney Morning Herald szef inżynierów Tetsuya Tada zdradził, że w ofercie Toyoty jest miejsce na jeszcze dwa modele, jeden większy od GT86, i jeden mniejszy. Tada zaznaczył jednocześnie, że żadne decyzje odnośnie tych aut jeszcze nie zapadły.

Większy sportowiec mógłby być następcą legendarnej Supry. "Super" Toyota, wywodząca się z modelu Celica, przez ponad dwie dekady była topowym modelem sportowym japońskiej marki. Zapowiedzią tego modelu był koncept FT-HS , co można rozwinąć jako Future Toyota - Hybrid Supra , chociaż Toyota "S" tłumaczyła jako Sport. Tęsknotę za dużym sportowcem widać też w inspirowanym modelem FT-HS projekcie Supra , stworzonym przez stylistę Andreasa Fougnera z Bullfinch Visuals. Mniejszy model, jeśli powstanie, zastąpi w ofercie wycofaną w 2007 roku MR2.

Marcin Lewandowski

ZOBACZ TAKŻE:

Subaru BRZ | Wideo

Ten trzeci: Scion FR-S | Galeria

Toyota Celica - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.