Gaz wciąż najtańszy?

Polacy masowo montują instalacje LPG, bo od lat powszechnie mówi się o opłacalności takiego rozwiązania. Czy autogaz wciąż jest tak korzystny pod względem kosztów?

Gaz w dieslu? Czemu nie!

Okazje do spotkań samochodziarzy są różne. Scenerią bywa czasem osiedlowy parking, innym razem rodzinne spotkanie na działce. Scenariusz rozmów zazwyczaj jest bardzo podobny. Każdy z uczestników rozmowy ma najlepszy samochód, każdy jeździ taniej od innych. Nie zawsze padają racjonalne argumenty, nie zawsze dyskutanci rozstają się w dobrej atmosferze. A gdyby tak porozmawiać naprawdę rzeczowo w gronie właścicieli aut benzynowych, wysokoprężnych i zasilanych LPG? Jakie były by końcowe wnioski, poparte liczbami nie podlegającymi dyskusji?

Przyjmijmy na początek, że litr benzyny E95 kosztuje średnio 5,12 zł, litr oleju napędowego 4,94 zł a autogazu 2,44 zł (najniższe notowania wojewódzkie z dnia 4.06.2011). Gdyby przyjąć, że każdy z kierowców dosiada tej samej klasy auta, na przykład kompaktowego Volkswagena Golfa V z 2007 r. z benzynowym silnikiem 1.6 (102 KM) spalającego średnio 7,4 l/100 km, z tą samą jednostką napędową ale z instalacją LPG spalającego średnio 10 l/100 km autogazu i turbodieslem 1.9 TDI (90 KM), spalającego średnio 5,1 l/100 km, to koszt przejechania 100 km benzyniakiem wyniesie 37,88 zł, turbodieslem 25,19 zł a "gazowcem" 24,40 zł. W skali roku, przy przebiegu 20 000 km, instalacja LPG pozwala zaoszczędzić prawie 2700 zł w stosunku do wersji benzynowej i ok. 160 zł w stosunku do odmiany wysokoprężnej.

Łatwo zauważyć, że zysk nad turbodieslem jest niewielki. Można oczywiście rozważać, czy dobrze wyregulowana instalacja gazowa drugiej generacji nie zadowoli się zużyciem o litr mniejszym, ale tak naprawdę korzyści finansowe wciąż będą miażdżące jedynie w porównaniu z benzyniakiem. Jednak nie tylko paliwem samochód żyje. Koszty trzeba analizować kompleksowo, biorąc pod uwagę i zakup auta i jego serwisowanie. A tu w grę zaczynają wchodzić rozmaite aspekty, kompletnie zmieniające wszelkie rachunki.

Instalacje LPG w pięciu odsłonach

Na starcie zyskuje wersja benzynowa, bo w w przypadku wersji LPG trzeba zapłacić za montaż instalacji gazowej (przynajmniej 1500 zł) a w przypadku turbodiesla wyższą od benzynowca cenę rynkową (2000 zł). Koszty ewentualnych przeglądów można pominąć. Jeśli będą wykonywane poza ASO ich koszty będą podobne. Pozostaje kwestia napraw. Każdy z silników ma potencjalne źródła awarii, których usuwanie podniesie koszt eksploatacji. W silnikach benzynowych zagrożeń jest najmniej. Są to zazwyczaj układ zapłonowy, pompa cieczy chłodzącej, elektroniczny osprzęt silnika. Znacznie więcej może się wydarzyć przy zasilaniu LPG. Autogaz może spowodować wypalenie zaworów i konieczność regeneracji głowicy, defekty wtryskiwaczy i pompy paliwa, uszkodzenie cewek zapłonowych. Zgodnie z powiedzeniem, że nie psuje się tylko to, czego nie ma trzeba też założyć ewentualne usterki samej instalacji gazowej. Awariom ulegają przecież wtryskiwacze gazu, sterowniki elektroniczne a nawet reduktor. Zasilanie LPG wymusza też dodatkowe opłaty podczas okresowego badania technicznego i legalizacji zbiornika gazu. Najgorzej jest w przypadku turbodiesli. Tutaj awarie są najkosztowniejsze. W grę wchodzą uszkodzenia przepływomierzy, wtryskiwaczy, dwumasowych kół zamachowych, turbosprężarek i pomp zasilających.

Przyjmując czarny scenariusz, że w ciągu 5 lat na dystansie 100 000 km wystąpia wszystkie potencjalne awarie, to musimy założyć dodatkowe wydatki w wysokości przynajmniej 1000 zł dla silnika benzynowego, 4500 zł dla benzynowca zasilanego LPG i 7000 zł dla turbodiesla. Jak teraz będą przedstawiały się rachunki?

Łączny koszt eksploatacji benzynowego Golfa 1.6 powinien zamknąć się sumą ok. 39 000 zł, a turbodiesla kwotą ok. 34 000 zł. Dla samochodu jeżdżącego na autogazie koszty sięgną ok. 30 400 zł. Jak widać LPG wciąż jest bezkonkurencyjne. W dłuższej perspektywie pozwala zostawić w kieszeni sumy liczone w tysiącach złotych.

Dariusz Dobosz

ZOBACZ TAKŻE:

Polska gazem płynąca

Ile czeka się na montaż instalacji LPG?

Autotrader.pl - bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.