Nowe Volvo XC90 - pierwsze szkice

W 2014 roku do salon闚 Volvo trafi nowa generacja XC90. Szwedzki SUV jako pierwszy zostanie zbudowany na lekkiej p造cie pod這gowej o nazwie SPA

Volvo XC90 debiutowało w 2002 roku. Wówczas w ofercie BMW od trzech lat znajdowało się X5, a wśród modeli Mercedesa od pięciu lat można było znaleźć ML-a. Nie przeszkodziło to Szwedom w w osiąganiu świetnych wyników sprzedaży XC90, który zaczął być nazywany najbardziej dochodowym szwedzkim towarem eksportowym.

Volvo V70R, S80 | Galeria

Samochód przeszedł pierwszą modernizację w 2007 roku. Po dwóch latach nastąpiła kolejna, a w 2011 roku jeszcze jedna. Każdy wie, że nawet najbardziej udane konstrukcje nie mogą być wiecznie sprzedawane w prawie niezmienionej formie, dlatego w 2014 roku Volvo zaprezentuje nową generację modelu, której od poprzednika nie będzie odróżniał jedynie wygląd, ale również zastosowana w nim technologia.

Volvo opublikowało pierwsze szkice nowego XC90, na których zdradziło, że SUV będzie inspirowany wyglądem Concept Universe i Concept You . W tym drugim zawarto wszystko to, co w przyszłości odnajdziemy w samochodach Volvo, w tym również opisywanego XC90, czyli: nową linię nadwozia, płytę podłogową SPA (nowoczesna, lekka konstrukcja, na której Szwedzi zbudują większość swych modeli) oraz system odzyskiwania energii podczas hamowania (KERS).

We wnętrzu nowego XC90 znajdzie się miejsce dla siedmiu osób. Na razie nie wiadomo, jakie silniki znajdą się w gamie modelowej, ale biorąc pod uwagę zapowiedzi Volvo dotyczące ograniczania ilości cylindrów i pojemności, nie należy spodziewać się zerwania z wymuszanym przez normy emisji spalin downsizingiem.

Piotr Kozłowski

ZOBACZ TAKŻE:

W którą stronę idzie Volvo?

Volvo C70 Inscription

Samochody: Volvo XC90 - ogłoszenia

Wi璚ej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.