Lancer Evo XI będzie hybrydą

W marcu tego roku pojawiły się plotki, że Mitsubishi nie zamierza tworzyć kolejnej wersji Lancera Evo, po czym firma natychmiast je zdementowała. Teraz już wiemy, że obie te informacje są prawdziwe

Pierwszy Mitsubishi Lancer Evo powstał jako drogowa wersja samochodu rajdowego. Do szóstej generacji włącznie auto było stale udoskonalane, a priorytetem było czynienie go coraz szybszym. Potem nastąpiła era kompromisów i nastawienia się na rynek cywilny. W rezultacie Evo X mimo zastosowania zaawansowanego technicznie układu przeniesienia napędu nie było w stanie dotrzymać kroku na torze IX generacji.

Jak będzie wyglądać kolejna, jedenasta generacja? Jak dowiedział się brytyjski Autocar od prezesa Mitsubishi, Osamu Masuko, Evo XI będzie wykorzystywać układ hybrydowy. Z jednej strony daje to nadzieję na niezłe osiągi możliwe dzięki wysokiemu momentowi ogrotowemu, z drugiej rodzi pewne obawy. Pierwsza to nadwaga wynikająca z dodatkowego silnika i niewielkiego nawet zestawu baterii. Druga jest taka, że żaden duży producent nie stworzył dotąd hybrydy o wyraźnie sportowym charakterze.

Tak więc Lancer Evo XI powstanie. Prace nad nim mają zacząć się w przyszłym roku i potrwają dwa lata. My jednak zakładamy, że X to ostatnie prawdziwe Evo i więcej już takich "diamentów" nie będzie. Nawet jeśli "jedenastka" okaże się szybsza.

Marcin Lewandowski

ZOBACZ TAKŻE:

EVOlucja Lancera - zobacz jak zmieniał się na przestrzeni lat

Mitsubishi L200 najchętniej kupowanym pikapem w Polsce

Mitsubishi Lancer Evo - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.