Hurricane odrestaurowany | Wideo

Holden Hurricane został pokazany w 1969 roku. Na jego pokładzie znalazły się nie tylko systemy znane od lat, jak automatyczna klimatyzacja, ale też znacznie wyprzedzające czas, jak nawigacja, czy kamera cofania. Właśnie zakończyła się jego gruntowna renowacja

Kiedy pokazano go w 1969 r. zachwycał modną klinową formą nadwozia i pięknym, głębokim brzmieniem silnika V8. Ale z prostymi konstrukcyjnie autami produkowanymi w Australii miał niewiele wspólnego. Silnik umieszczono centralnie w układzie transaxle, pojedyncze drzwi otwierały się do góry razem z przednią szybą, a dwójka pasażerów miała do dyspozycji systemy, o których przez dziesięciolecia mogliśmy tylko pomarzyć. Automatyczna klimatyzacja, kamera cofania, czy nawigacja w samochodzie na nikim dziś nie robi wrażenia, ale w 1969 roku były to wyżyny technicznego zaawansowania.

Hurricane (kod fabryczny RD 001) to pierwszy concept car stworzony przez australijskiego Holdena. Jak na ówczesne czasy wyjątkowo nowoczesny, trochę się jednak postarzał, dlatego podjęto decyzję o jego gruntownej renowacji. Samochód rozebrano na części składowe już w 2006 roku. Część po części przywracano mu młodość, aż w tym roku zakończono ostatecznie prace. Hurricane'a można obejrzeć podczas Motorclassica Car Show w Melbourne w dniach 21-23 października 2011 roku.

Zapraszamy także do megagalerii zdjęć pomarańczowego prototypu.

Marcin Lewandowski

ZOBACZ TAKŻE:

Samochody z innej bajki | Holden

4 premiery Chevroleta | Za kierownicą

Opel Omega - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.