Suzuki rozwodzi się z VW?

Niemiecki koncern oskarżył japońską firmę, że łamie zawarty dwa lata temu sojusz, kupując silniki Diesla od Fiata
Suzuki dostało kilka tygodni, aby usunąć te nieprawidłowości - ogłosił w niedzielę niemiecki koncern o ultimatum złożonym japońskiej firmie. - Uważamy, że był to krok godny ubolewania, ale niezbędny. Zaproponowaliśmy też Suzuki omówienie sprawy.

Zarzuty Volkswagena dotyczą podpisanego latem przez Suzuki kontraktu na zakup od Fiata silników wysokoprężnych 1,6 litra. Będą one instalowane w samochodach SX4, produkowanych przez Suzuki na Węgrzech. Do tej pory w tych autach japoński koncern montował silniki wysokoprężne Fiata o pojemności 2 litrów.

W grudniu 2009 r. VW za 1,7 mld euro kupił 19,9 proc. akcji Suzuki i zapowiadał, że japoński koncern także kupi jego akcje (1,5 proc.). Sojusz z Suzuki miał ułatwić VW produkcję aut małolitrażowych, w których specjalizuje się japoński koncern, oraz rozwój na rynku Indii, gdzie Suzuki jest liderem.

Był to wielki zwrot w światowej motoryzacji, bo wcześniej przez ćwierć wieku partnerem Suzuki był General Motors. Jednak pod koniec zeszłej dekady borykający się z problemami finansowymi amerykański koncern zaczął sprzedawać z profitem akcje japońskiej firmy.

Ale relacje Suzuki z nowym partnerem szybko zaczęły się psuć. Do tej pory koncerny nie uzgodniły żadnego wspólnego projektu, a Suzuki nie kupiło akcji VW. W czerwcu dyrektor generalny japońskiej firmy Osamu Suzuki w japońskim dzienniku Nikkei zasygnalizował, że jego firma i VW powinny przedyskutować od początku zasady swojego sojuszu.

Latem VW jeszcze bardziej zirytował Japończyków, uznając w swoich sprawozdaniach finansowych Suzuki za spółkę, w której niemiecki koncern "ma znaczący wpływ na decyzje finansowe oraz politykę operacyjną".

Tak na piśmie VW przedstawiło to swoim akcjonariuszom. To był dla nas kompletny szok. I bardzo chcielibyśmy się dowiedzieć, jak wpływają na nas w czymkolwiek - powiedział w lipcu tego roku wiceprezes Suzuki Yasuhito Harayama, odpowiedzialny za kontakty z niemieckim koncernem.

Andrzej Kublik, więcej wiadomości gospodarczych na wyborcza.biz

ZOBACZ TAKŻE:

Suzuki Swift 1.2 VVT | Za kierownicą

Suzuki Swift od 39 900 zł

Suzuki Swift - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.