Salon Frankfurt 2011 | Volkswagen NILS Concept

Volkswagen przedstawia wizję miejskiego auta przyszłości. NILS to minimalistyczny, jednomiejscowy prototyp ładowany z gniazdka

Niemiecki maluch zbudowany jest na aluminiowej ramie przestrzennej, posiada unoszone do góry drzwi i wąskie koła, umieszczone poza obrysem karoserii. Miejsca oferuje niewiele, ale to akurat zabieg całkowicie zamierzony. Auto ma służyć do codziennego poruszania się po mieście. Kompaktowy NILS mierzy tylko 3,04 metra długości i 1,2 metra wysokości, a odległość miedzy kołami wynosi 139 cm. W kabinie wygospodarowano jedno miejsce, dla kierowcy (zdaniem Volkswagena to w zupełności wystarczy, bo niemal 90 proc. niemieckich kierowców jeździ sama) oraz niewielki bagażnik, mogący pomieścić duży plecak czy kilka toreb z zakupami.

Auto jest bardzo lekkie (460 kg), do sprawnego poruszenia się po mieście nie potrzebuje więc mocnego silnika. Jednostka elektryczna umieszczona za tylnym fotelem rozwija moc 20 KM (chwilowo do 34 KM). Potrafi rozpędzić malucha do prędkości maksymalnej 130 km/h, przy czym pierwsza "setka" pojawia się po 11 sekundach. Zestaw litowo-jonowych akumulatorów (5,3 kWh) pozwala przejechać do 65 km, a ponowne naładowanie akumulatorów zajmować ma zaledwie dwie godziny.

Inna z firm należących do grupy VAG - Audi, również przywiezie do Frankfurtu prototyp miejskiego mikrusa. Z zewnątrz auto wygląda podobnie, ale oferuje miejsce dla dwóch osób. Więcej informacji znajdziecie w Audi Urban Concept .

Bartosz Sińczuk

ZOBACZ TAKŻE:

Salon Frankfurt 2011 | Miejski Volkswagen Up!

Volkswagen Jetta na cenzurowanym

Volkswagen Passat - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.