Ford Speedster z 1934 roku

Choć wygląda jak wyścigowa torpeda, to w rzeczywistości był zachcianką syna jednego z najbogatszych ludzi w Ameryce. Forda Model 40 Speedster zbudowano na życzenie Edsela Forda. Dziś powrócił w idealnym stanie

Ford Model 40 z lat 1933-1934 był swego czasu jednym z najchętniej modyfikowanych samochodów w USA. Solidna i wytrzymała konstrukcja ramowa i silnik V8 montowany w tym modelu to doskonała baza do dalszych przeróbek. Takie właśnie podwozie posłużyło do zbudowania sportowego speedstera dla Edsela Forda, syna założyciela firmy Henry'ego Forda.

Samochód otrzymał smukłe nadwozie boat tail , stosowane w tamtych czasach w niektórych samochodach sportowych. Przód auta zbudowano upodabniając go do seryjnego modelu, lecz nie zapewniał on odpowiedniego chłodzenia. Na życzenia Edsela Forda zmieniono cały przód zwiększając powierzchnię wlotu powietrza do chłodnicy. Wnętrze wykończono stosując instrumenty firmy Stewart-Warner.

Pod długą maską pracował początkowo standardowy Flathead V8 o mocy 75 KM, jednak w 1940 z powodu pęknięcia bloku zastąpiono go mocniejszym, 100-konnym V8 4.0 z samochodu Mercury.

Edsel Ford zmarł w 1943 roku, a samochód został sprzedany rok później. W 1958 roku zmienił właściciela za cenę 603 $. Od tego czasu jego losy pozostają nieznane aż do 1999 roku, kiedy to pokazano go podczas wystawy Amelia Island Concours d'Elegance . Około 2 lata temu samochód kolejny raz zmienił właściciela osiągając wartość 1,76 mln dolarów, ale ten wkrótce zmarł i auto trafiło do Edsel & Eleanor Ford House , który podjął się odrestaurowania auta do stanu, jaki prezentowało w 1940 roku.

Stan oryginalny z połowy lat 30., projekt zmian i proces restauracji samochodu można zobaczyć w galerii .

Marcin Lewandowski

ZOBACZ TAKŻE:

Ford Galaxy 2.0T Ecoboost | Za kierownicą

Prototypy Forda na sprzedaż

Ford Fiesta - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.