Fiat rozbuduje rodzinę 500-ki

W momencie debiutu Fiata 500 firma obiecała nową odmianę tego modelu każdego kolejnego roku. Oto prawdopodobne plany na najbliższe miesiące

Fiat 500 zadebiutował w 2007 roku i z miejsca podbił serca miłośników marki. Rok później w salonach pojawiła się sportowa wersja Abarth 500, a w 2009 500C z płóciennym zsuwanym dachem. Rok temu Włosi z dumą zaprezentowali swój dwucylindrowy silnik serii TwinAir, który łączy sensowne osiągi z relatywnie niskim spalaniem. Do tego klienci mają bogate możliwości personalizacji swojej 500-ki i wiele odmian limitowanych.

Fiat 500 BEV ma napęd elektryczny

Ten rok nie przyniósł jeszcze żadnej premiery, nie licząc prototypu BEV pokazanego w Detroit, a będącego elektryczną wersją 500-ki. Napęd ten rozwijany jest przez inżynierów Chryslera w Auburn Hills. Fiat nie ujawnił jak dotąd żadnych danych technicznych, ale możemy się ich doczekać już podczas salonu we Frankfurcie.

Fiat 500 EV prawdopodobnie pojawi się w sprzedaży dopiero w przyszłym roku. Według wstępnych informacji cena ma oscylować w okolicach 32 tys. dolarów w USA. Ile Fiat na tym zarobi? Nic, jak powiedział Sergio Marchione, prezes koncernu FIAT, firma dołoży do każdego egzemplarza ok. 10 tys. dolarów. Produkcja w ograniczonej liczbie egzemplarzy ma wpłynąć pozytywnie na wizerunek modelu.

Przy praktykach cenowych koncernów możemy spodziewać się podobnej ceny w Europie (32 tys.) tyle, że w euro. W ten sposób Fiat ma szanse odrobić nieco straty poniesione na modelu elektrycznym sprzedawanym w USA.

Kolejną nowością ma być pięciodrzwiowy crossover. Jego konstrukcja byłaby oparta na większej płycie podłogowej, ale wciąż nosiłaby oznaczenie modelowe 500-ki. Jego debiut nastąpi nie wcześniej, niż w 2013 roku.

Marcin Lewandowski

ZOBACZ TAKŻE:

Jak Fiat 500 radzi sobie za Oceanem?

Prawie jak Fiat 500 Coupe od Zagato

Fiat 500 - ogłoszenia

Więcej o: