Škoda Octavia RS pędzi 325 km/h

Škoda Octavia RS dołączyła do klubu pojazdów Bonneville, które zdołały pokonać barierę prędkości 325 km/h

W minioną niedzielę niemal 600-konny bolid zdołał przekroczyć granicę prędkości 325 km/h. W ten sposób Octavia w wersji RS Bonneville Special stała się najszybszą Skodą świata.

Do Salt Lake City przybyła techniczna drużyna ze Skoda UK, która przez długie miesiące przygotowywała samochód do występu na Bonneville Speed Week. Wysiłek się opłacił: prowadzona przez dziennikarza Richarda Meadena Octavia zaprezentowała swój potencjał w niedzielę 14 sierpnia, rozpędzając się do 307 km/h. Następnego dnia pokonała granicę 325 km/h.

Miesiące rygorystycznych planów, przygotowań, testów pokazały, że było warto. O godzinie 13:24 w poniedziałek, 15 sierpnia, Octavia RS pokonała magiczną granicę 325 km/h. Cała drużyna wykonała niesamowitą pracę. To szalenie emocjonujący punkt zwrotny w historii naszej marki i doskonała okazja do tego, by świętować dziesięciolecie pojawienia się pierwszego samochodu oznaczonego logo RS, a dodatkowo, to wspaniały moment na uczczenie 110-lecia obecności Skody w sportach motorowych - mówi Robert Hazelwood, szef Skody UK.

Na wysokości ponad 1000 m n.p.m., na której odbywała się próba bicia rekordu, dynamometr wskazywał moc pojazdu wynoszącą 550 KM.

Octavię RS Bonneville Special wyposażono w dwulitrowy silnik benzynowy TSI, w którym tradycyjne turbodoładowanie zastąpiono urządzeniem bazującym na częściach firmy Garret. Skoda przeszła także liczne modyfikacje mające na celu poprawę aerodynamiki i osiągów, m.in. obniżono jej prześwit o niemal 80 mm.

Źródło: Skoda

ZOBACZ TAKŻE:

Skoda Fabia i Octavia w nowych, rodzinnych wersjach

Dlaczego Polacy nie lubią Skody?

Skoda Fabia - ogłoszenia

Więcej o: