Amerykanie nie dostaną nowego Pagani

Przynajmniej na razie. Amerykańska organizacja NHTSA odpowiedzialna m.in. za przyznawanie homologacji autom sprzedawanym na lokalnym rynku odrzuciła wniosek dotyczący Huayry. Powód? Nieodpowiednie poduszki powietrzne

Zgodnie z amerykańskim prawem, wszystkie auta oferowane w Stanach Zjednoczonych muszą posiadać zaawansowany system sterowania poduszkami powietrznymi. Taki, który wyposażony jest w sensory sterujące poziomem napełnienia airbagów w zależności od wzrostu i wagi pasażerów. Huayra - nota bene auto kosztujące 1,3 mln dolarów - takiego bajeru nie posiada, a co za tym idzie nie może legalnie poruszać się po amerykańskich drogach.

Przedstawiciele włoskiej firmy liczyli, że organizacja potraktuje ją z nieco większą wyrozumiałością. Wszak rocznie Pagani planowało sprzedawać w Stanach nie więcej niż piętnaście sztuk supersportowego auta. Wcześniej Lamborghini i Tesla zostały zwolnione z tego wymogu ze względu na niski wolumen sprzedaży właśnie. Tym razem jednak NHTSA pozostało nieugięte.

Dlaczego Pagani po prostu nie zmieni systemu sterującego poduszkami? Okazuje się, że nie jest to takie łatwe. Szef włoskiej firmy wyliczył, że opracowanie nowego systemu pochłonęłoby kwotę rzędu 4 mln euro, a na taki wydatek firma nie może sobie pozwolić.

Największymi przegranymi w całym tym zamieszaniu są amerykańscy klienci, którzy nie będą mieli szans zakosztować przyjemności podróżowania autem nazwanym od imienia boga wiatru. Dla przypomnienia, auto mierzy 4,6 m długości, 2,04 m szerokości i 1,17 m wysokości, a rozstaw osi to 2,8 m. Pod unoszonymi drzwiami kryje się wnętrze wykończone z atencją godną miliona euro, czyli szacowanej ceny modelu. 700-konny, podwójnie turbodoładowany potwór od AMG liczy 6 litrów pojemności i dwanaście cylindrów w układzie widlastym. Maksymalny moment obrotowy 1000 Nm trafia na koła tylnej osi za pośrednictwem sekwencyjnej, 7-biegowej skrzyni. I to wszystko przy masie równej 1350 kg.

Pagani Huayra

Bartosz Sińczuk

ZOBACZ TAKŻE:

Pagani Zonda w hołdzie dzielnym pilotom | Wideo

Zonda HH... to nie żart

Autotrader.pl - ogłoszenia motoryzacyjne

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.