Skoda RS2000 - test | Pierwsza jazda

Jazda prototypem to nie lada gratka. Jazda takim wynalazkiem w Polsce to już absolutna rzadkość. Jakie wrażenia zostały po jeździe jedynym egzemplarzem Skody RS2000?

"Maksimum 30 km/h, ręczny nie "funguje", no i uważajcie na zakrętach, bo koła ocierają o błotniki" - tyle usłyszeliśmy ostrzeżeń od czeskiego opiekuna Skody RS2000, który z uśmiechem wręczył nam kluczyki.

Gdzie możemy jechać? Tutaj niedaleko, na tym równym asfalcie.

Petr jednak nie przewidział, że za lasem jest zakręt. Szybko zniknęliśmy mu z oczu. Równie szybko okazało się jednak, że autem trudno rozwinąć nawet tak niską prędkość. Problemy z silnikiem nie pozwalały na szaleństwo. Auto po prostu gasło. Odpowiedź zawsze była taka sama - "przecież to prototyp". Co racja, to racja. Tutaj nie chodzi o osiągi, a jedynie o wygląd. Dobre i to, że auto daje się odpalić i pozwala przejechać kilka kilometrów.

Zobacz Skodę s2000 w naszej galerii

Szyby z pleksi, nadwozie z plastiku. W środku kubełkowe fotele, pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa i cała masa rzeczy, które... są "defect", a dokładnie są odłączone. Np. radio. Jest, ale jakby go nie było. poduszki powietrzne są, ale wymontowane. Przyciski na kierownicy, nieaktywne. Takie elektroniczne gadżety nie są w prototypie potrzebne. To co jest istotne? Możliwości projektowe stylistów, nowe pomysły i sprawdzenie, jak na takie dzieło zareaguje publiczność, czyli klienci. RS2000 może się oczywiście nie podobać. Na nas zrobiła niezłe wrażenie. Wściekle zielony kolor, czarna tapicerka i zielone obszycie z pewnością rzucają się w oczy.

Auto zbudowano na podwoziu Skody Fabii RS. Pod maską pracuje silnik 1.4 TFSI o mocy 180 KM. Filtr Sparco to jego jedyna modyfikacja. Czy RS2000 wejdzie kiedyś do produkcji? Z pewnością nie. To wizja stylistów, a raczej w tym przypadku tunerów z Benet Automotive, czeskiej firmy, która dostarcza podzespoły do wszystkich fabrycznych Skód RS.

Zapraszamy do obejrzenia filmu.

Skoda RS2000

Juliusz Szalek

ZOBACZ TAKŻE:

Aukcja szalonych prototypów od Bertone

Porsche 929 Design Study

Skoda - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA