Transparentny Pontiac

Nadwozie z pleksi nie należy do szczytu elegancji, ani finezji, ale w 1940 roku było ciekawostką zdobiącą stoisko GM podczas Wystawy Światowej w Nowym Jorku. Ten oryginalny, choć mało praktyczny egzemplarz został niedawno sprzedany osiągając cenę 308 tys. dolarów

Wystawa Światowa na przełomie 1939 i 1940 roku odbywała się w Nowym Jorku pod hasłem "Świat jutra". General Motors przygotowało z tej okazji stoisko Futurama , na którym główną atrakcją był "niewidoczny" Pontiac.

Pontiac G6 GTPontiac G6 GT fot. GM Decyzją GM marka Pontiac zniknęła z rynku. Ostatni egzemplarz - Pontiac G6 - zjechał z taśmy produkcyjnej 25 listopada 2009 r.

Przezroczysty samochód powstał na bazie Pontiaca Deluxe Six z 1939 roku przy współudziale General Motors i Rohm & Haas firmy, która wprowadziła na rynek materiał o nazwie pleksiglas. Tak duża przezroczystość auta była możliwa, ponieważ konstrukcję samochodu oparto na ramie nośnej, do której montowano poszczególne elementy nadwozia. Jak widać na zdjęciach nie wszystkie elementy stalowe zostały zastąpione przezroczystym pleksi - jak np. drzwi. Jednak i tak stojąc na zewnątrz auta można obejrzeć nie tylko kabinę, ale też zawartość bagażnika, czy silnik.

Podczas aukcji RM Auctions, która odbyła się pod koniec lipca "niewidoczny" Pontiac został sprzedany za niebagatelną kwotę 308 tys. dolarów. Nowy właściciel nie przepłacił, gdyż wg domu aukcyjnego spodziewano się kwoty w zakresie 275 - 475 tys. dolarów.

Marcin Lewandowski

ZOBACZ TAKŻE:

Ostatnie pożegnanie Pontiaka

Złom za 226 tys. dolarów

Pontiac - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA