Dakar - to już dziś

Dziś startuje Rajd Dakar. Na starcie do walki jest aż 14 Polaków prowadzących jednego quada, cztery motocykle, trzy samochody terenowe i dwa ciężarowe

Rajd Dakar 2010 rusza pierwszego stycznia z Buenos Aires. Trasa prowadzi na zachód w kierunku Chile, po czym wraca z powrotem, ale inną trasą do stolicy Argentyny. Rajd zakończy się 16 stycznia.

W najbardziej nas interesującej kategorii samochodów terenowych zobaczymy walkę trzech załóg klasyfikowanych wg dwóch różnych specyfikacji:

- Orlen Team wystawi Nissana Navarę Super Production w klasie T1. Za kierownicą zasiądzie Krzysztof Hołowczyc, a pilotować mu będzie Jean Mark Fortin (Belgia).

- Toyota Terratrek Competition przygotowała Toyotę Land Cruiser T2 (więcej o samochodzie i specyfikacji T2 znajdziesz tutaj ). Poprowadzi ją Aleksander Sachanbiński, na fotelu pilota zasiądzie Arkadiusz Rabiega.

- R-Sixteam przy wsparciu PZM wystawi Mitsubishi Pajero , które podobnie jak Toyota zbudowano wg specyfikacji T2. Załogę będzie stanowić kierowca Robert Szustkowski z pilotem Radosławem Kazberukiem.

Wśród samochodów możemy kibicować także dwóm ciężarówkom:

- R-Sixteam obok terenówki przygotował ciężarowego MAN-a TGA, prowadzonego przez załagę Grzegorz Baran, Rafał Marton i Paweł Zborowski.

- Team de Rooj nie jest polski, ale w załodze znalazł się jeden rodak. Dariusz Rodewald pojedzie Iveco wraz z Josephem Adua (Francja) i Moiem Torrallardona (Hiszpania).

Motocykle są aż cztery:

- Orlen Team wystawił aż trzech spośród czterech polskich motocyklistów startujących w tegorocznym Rajdzie Dakar. Są to Jacek Czachor (kapitan Orlen Team) oraz Marek Dąbrowski i Jakub Przygoński.

- Czwarty Polak jadący jednośladem to Krzysztof Jamruż, który reprezentuje barwy Team Honda Europe.

Ostatni rodak na starcie rajdu, Rafał Sonik dosiądzie quada zbudowanego na bazie Yamahy Raptor 700.

Wszystkim zawodnikom życzymy sukcesów, ale przede wszystkim dojechania w komplecie do mety.

Magia liczb Dakaru

12 zwycięstw, w tym 7 z rzędu w latach 2001-2007 ma na swoim koncie najbardziej utytułowany samochód Dakaru, Mitsubishi Pajero

14 etapów zaplanowano w rajdzie Dakaru w dniach od 2 do 16 stycznia 2010

31 rajdów - Dakar jest jednym z klasyków w sporcie motorowym

50 ton materiałów potrzebuje zespół Volkswagena na Dakar - od śrub i narzędzi, przez zapasowe koła do zup w proszku

100 razy bardziej sucha od Doliny Śmierci jest pustynia Atacama, na której rozegrane będą 4 z 14 etapów. Niektóre ze stacji meteorologicznych w tym regionie jeszcze nigdy nie zanotowały opadów deszczu

138 zespołów wystartuje w kategorii samochodów, 50 samochodów ciężarowych, a także 184 motocykle i quady.

182 kilometry liczy najkrótszy odcinek specjalny,

190 krajów transmituje relacje telewizyjne z Rajdu Dakar

600 kilometrów liczy najdłuższy odcinek specjalny,

4 726 metrów nad poziomem morza leży najwyższy punkt trasy rajdu - przełęcz San Francisco w Andach

9 030 kilometrów wynosi całkowita długość trasy Dakaru 2010 - w tym 4 810 kilometrów odcinków specjalnych

Marcin Lewandowski                                                                               Jesteśmy też na Facebooku i Blipie

ZOBACZ TAKŻE:

Potworna energia - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Mitsubishi Pajero - ogłoszenia

Więcej o: