Tempomat, który oszczędza paliwo

Porsche testuje właśnie nową odmianę adaptacyjnego tempomatu. Jego talent nie ogranicza się tylko do samoczynnego przyspieszania i hamowania. Oprogramowanie dosłownie "uczy się" drogi i pomaga oszczędzać paliwo

Cayenne i Panamera stanowią obecnie ponad 70 proc. sprzedaży Porsche.

Zainstalowany w Panamerze S system ACC InnoDrive pozwala przemierzać daną trasę bez dotykania pedału i hamulca. Jak to działa? Oprogramowanie rozpoznaje zmiany kierunku jazdy, wzniesienia oraz ograniczenia prędkości, a kierowcy pozostaje jedynie kręcenie kierownicą. Przyspieszanie i hamowanie odbywa się zupełnie automatycznie na podstawie mapy w pamięci systemu. Według pierwszych badań, powierzenie elektronice dobrania optymalnego toru jazdy i obciążenia silnika pozwala obniżyć zużycie paliwa o około 10 procent.

Niemieccy inżynierowie nie zdradzają jeszcze, kiedy pierwsze seryjne Porsche z systemem ACC InnoDrive wyjedzie na drogi. Zaprzeczają jednak, jakoby mieli zamiar odbierać kierowcy przyjemność z prowadzenia auta:

Kierownica zostanie w rękach kierowcy, zaufajcie nam. To kluczowy aspekt w obcowaniu z Porsche.

A jakie Wy doświadczenia macie z montowanymi obecnie w samochodach adaptacyjnymi tempomatami? Zapraszamy do udziału w sondażu.

Marcin Sobolewski, źródło: autoblog.com

ZOBACZ TAKŻE:

750 KM w Panamerze

380 KM i 6,8 l/100 km - Porsche Panamera S Hybrid

Porsche Panamera - ogłoszenia

Aktywny tempomat:
Więcej o: