Volvo pracuje nad systemem KERS

60 tys. obrotów na minutę - z taką prędkością może kręcić się koło zamachowe systemu KERS, który ma wg Volvo obniżyć spalanie nawet o 20%

Kinetic Energy Recovery System , w skrócie KERS znaczy tyle, co system odzysku energii kinetycznej. Świat motoryzacji poznał już ten wynalazek, gdy Porsche zastosowało go w swoich autach wyścigowych. I jak to zwykle bywa, jeśli wynalazek się sprawdza, szybko ze sportu trafia na drogi.

Jedną z firm samochodowych pracujących nad systemem KERS, który mógłby być montowany w autach seryjnych jest Volvo. Jest to możliwe dzięki grantowi w wysokości 6,57 mln koron szwedzkich, przyznanemu na badania przez szwedzką Agencję Energetyki. Volvo Cars pracuje nad systemem wraz z Volvo Powertrain i firmą SKF (producent łożysk).

Volvo KERS umieszczono na tylnej osi i współpracuje tylko z tylnymi kołami. W założeniu ma on być montowany w samochodach przednionapędowych.

Układ składa się z czterech podstawowych modułów: półosi napędowych, sprzęgła, przekładni bezstopniowej i koła zamachowego wykonanego z włókna węglowego. Aktywowanie układu odbywa się, kiedy kierowca naciśnie zdecydowanie pedał hamulca. Wtedy pojazd oddaje posiadaną energię kinetyczną, która za pomocą sprzęgła i przekładni CVT kierowana jest do masywnego koła zamachowego. Naciśnięcie pedału gazu, czyli zamiar ruszenia z miejsca powoduje odwrócenie tego procesu, co można zobaczyć na filmie:

Volvo KERS

Oszczędności mogą być spore, Volvo obiecuje nawet do 20% niższe spalanie. Ale asystowanie podczas ruszania w celu obniżenia spalania to nie jedyne zastosowanie systemu KERS. Koło zamachowe kręci się z prędkością do 60 000 obr./min. i może pomagać silnikowi podczas dynamicznego przyspieszania skracając czas potrzebny na osiągnięcie żądanej prędkości, lub wyprzedzania, dodając nawet do 80 KM mocy.

Niestety nie jest znana sprawność systemu. Być może poznamy ją, gdy Volvo przeprowadzi pierwsze testy drogowe, co ma nastąpić jesienią tego roku.

Marcin Lewandowski

ZOBACZ TAKŻE:

Volvo S60 R-Design

Luksusowe Volvo Universe

Volvo C30 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.