Solaris będzie produkować elektryczne autobusy

Mimo kryzysu, firma Solaris wyprodukowała i sprzedała w ubiegłym roku najwięcej pojazdów w swojej historii. Latem zaprezentuje też nowy autobus z napędem elektrycznym

W marcu minie 15 lat, odkąd w fabryce w podpoznańskim Bolechowie ruszyła produkcja. Wówczas Solaris zatrudniał 36 osób, dzisiaj w Polsce i w całej Europie pracuje dla niego ponad 2 tys. osób, a firma jest liderem rynku autobusowego w kraju. Ponad połowa miejskich autobusów sprzedanych w ub. roku w Polsce pochodziła z Bolechowa.

Solaris radzi też sobie z powodzeniem za granicą. W ubiegłym roku wyeksportował większość wyprodukowanych pojazdów - aż 713 z 1120.

Solaris zadebiutował też na ważnym rynku tramwajowym. Seryjna produkcja tych pojazdów ruszyła dzięki zamówieniu 45 wagonów przez poznańskie MPK.

W tym roku firma zamierza pokazać swoje nowe dzieło - autobus z napędem elektrycznym. Równolegle z tym projektem firma rozpoczęła prace badawczo-rozwojowe nad konstrukcją "lekkiego autobusu miejskiego". - Nowoczesne materiały oraz metody ich łączenia otwierają przed producentami zupełnie nowe możliwości konstruowania i budowania nadwozi pojazdów - mówi przewodniczący rady nadzorczej Solarisa Krzysztof Olszewski.

Do 2014 r. firma planuje uruchomić produkcję lekkich konstrukcji autobusowych w kombinacji z napędem elektrycznym.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

Solaris Hybrid plug-in

Truck Of The Year 2011 - waga ciężka wyróżniona

Więcej o: