Jeden z najdroższych odcinków autostrad w Polsce będzie bezpłatny? Jest już termin

Mowa o odcinku autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem. Ministerstwo infrastruktury zakłada, że w niedalekiej przyszłości może stać się on bezpłatny. Skąd ta zmiana?

Wszystko w związku z wygaśnięciem w 2027 roku 25-letniej koncesji, jaką otrzymała zarządzająca odcinkiem spółka Stalexport. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Infrastruktury wynika, że kontrakt nie zostanie przedłużony, a 61-kilometrowy odcinek A4 trafi pod skrzydła GDDKiA. Więcej informacji dotyczących polskich autostrad znajdziesz na stronie Gazeta.pl

OFERTY AVANTI24.PL: Modowe inspiracje znajdziesz na Avanti24.pl

Właśnie ta zmiana umożliwi zniesienie opłat. Jak przekazał Polsat News minister infrastruktury Andrzej Adamczyk - "Autostrada ta stanie się na powrót autostradą zarządzaną przez GDDKiA i chcielibyśmy bardzo, aby ten odcinek między Katowicami a Krakowem, był odcinkiem autostrady bezpłatnej".

Wzrost opłat za przejazd A4

Zanim jednak przejazd za odcinek stanie się bezpłatny, kierowców czekają kolejne podwyżki opłat. Stalexport zakłada, że od 3 kwietnia stawka za przejazd autem osobowym będzie wynosić 15 zł (teraz jest to 13 zł), a w przypadku pojazdów pozostałych kategorii będzie to już 46 zł (aktualnie 40 zł). O wyrażenie zgody na wprowadzenie podwyżek spółka złożyła już wniosek do GDDKiA. Jak tłumaczy zarządca autostrady, wszystko związane jest ze wzrostem inflacji.

Zobacz wideo

Sprawą planowanych podwyżek zainteresował się nawet Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Na początku lutego urząd wszczął śledztwo, by ustalić, jakie są przyczyny zmian w cenniku opłat oraz w jaki sposób przedsiębiorca posiadający pozycję dominującą w zakresie zarządzania odcinkiem autostrady ustala ceny, a także jak realizował to w przeszłości. Co więcej, przyjrzy się także temu, jak zakres realizowanych prac remontowych wpływa na poziom cen oraz świadczoną usługę.

Dla przypomnienia warto wspomnieć, że do ostatniej podwyżki opłat doszło w lipcu 2022 roku. Wtedy tłumaczono je większymi kosztami utrzymania autostrady i prowadzenia inwestycji.

OFERTY AVANTI24.PL: Nowości od marki Desigual. Te wzorzyste sukienki w dobrych cenach ukryją co trzeba! Idealne dla pań 50+

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.