Jakie są zakazy dla ciężarówek?

Zakaz ruchu dla samochodów w Polsce dotyczy przede wszystkim pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Zakazy dla ciężarówek nie są wszystkim do końca znane. Wyjaśniamy, jakie obowiązują na polskich drogach.

Zakazy dla ciężarówek

Zakazy dla ciężarówek obowiązują w dzień poprzedzający święto państwowe (nie licząc świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i święta Trzech Króli) od godziny 18:00 do godziny 22:00. Przed wyruszeniem w trasę, warto więc prześledzić listę świąt obowiązujących w naszym kraju, by nie zafundować sobie przykrej niespodzianki.

Zobacz zderzenie trzech ciężarówek na DK8 na Dolnym Śląsku. Włos się jeży na głowie:

Zobacz wideo

Istnieją także wakacyjne zakazy ruchu ciężarówek, których należy przestrzegać od ostatniego piątku czerwca do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem roku szkolnego. Ciężarówki, o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 t obowiązują te zakazy w:

  • piątki od 8:00 - 22:00,
  • soboty od 8:00 do 14:00,
  • niedziele od 8:00 do 22:00.

Ale takim zakazom nie podlegają pojazdy, które biorą udział w usuwaniu awarii; pojazdy, które pracują na potrzeby skupu mleka, zbóż lub zwierząt; pojazdy, które wolnobieżne używane do prac rolnych i ciągników rolniczych.

Zakazy wjazdu dla ciężarówek do Warszawy

Specjalne ograniczenia obowiązują także bezpośrednio w samej Warszawie. Dotyczą one pojazdów i zespołów pojazdo?w o masie przekraczaja?cej 16 ton, z wyła?czeniem autobuso?w. Zakazu wjazdu do Warszawy należy przestrzegać codziennie w godzinach od 07:00 do 10:00 oraz od 16:00 do 20:00.

Tak określone przepisy mają za zadanie ograniczyć ruch pojazdów wielkogabarytowych po ulicach miasta. Wymienione w zakazie godziny to zazwyczaj czas dojazdów lub powrotów z pracy lub okres ogólnie wzmożonego ruchu na ulicach.

Po co są zakazy dla ciężarówek

Wcześniejsze planowanie trasy przejazdu ciężarówek prowadzone jest głównie po to, by w wybrane dni, zazwyczaj ustawowo wolne od pracy, znacznie ograniczyć ruch po drogach w mieście.

Głównym plusem na przykład wakacyjnego zakazu ruchu ciężarówek jest brak blokad na wjazdach do dużych miast. Ciężarówki nie stoją już w gigantycznych korkach, które nie raz potrafiły zajmować kilkadziesiąt kilometrów trasy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.