Masz golfa? To go pilnuj. Top lista kradzionych aut

Z najnowszych statystyk policjantów wynika, że najwięcej aut w regionie ginie w Olsztynie, a najatrakcyjniejszym dla złodziei modelem jest volkswagen golf

2013 rok w statystykach warmińsko-mazurskich policjantów był kolejnym z rzędu, kiedy odnotowano znaczny spadek liczby kradzieży samochodów w województwie.

Jeszcze w 2006 roku łupem złodziei padło 585 aut, zaś w minionym roku liczba takich kradzieży spadła do 294 pojazdów. Szczególnie narażeni na stratę są właściciele popularnych i stosunkowo młodych modeli.

Najwięcej kradną w Olsztynie

Najwięcej, bo 59 samochodów, skradziono w Olsztynie. Znacznie mniej takich zdarzeń odnotowano w Elblągu (36). Złodzieje nie próżnowali także w miejscowościach turystycznych. W Mrągowie zanotowano 24 kradzieże aut, w Ostródzie - 18, w Iławie - 17, a w Giżycku - 14.

Policjanci opowiadają, że choć liczba kradzieży w ostatnich latach spadła, a wykrywalność sprawców wzrosła do przeszło 30 proc., to w tym samym czasie zmienił się też profil samochodowych złodziei. Co prawda są jeszcze amatorzy, którzy kradną zazwyczaj stare i mało wartościowe auta, ale coraz częściej parają się tym fachem grupy przestępcze specjalizujące się w kradzieżach konkretnych marek. Tacy złodzieje są wyposażeni w sprzęt komputerowy i wiedzę w dziedzinie informatyki oraz elektroniki. Na dodatek każdy z przestępców w takiej grupie odgrywa określoną rolę: jeden stoi na czatach, drugi włamuje się do auta, trzeci uruchamia je, a jeszcze inni zajmują się później rozbiórką na części bądź sprzedażą ich jako legalne auta w kraju lub poza jego granicami. - W ich przypadku możemy mówić o przejściu z ilości w jakość - mówi szef zespołu zwalczającego przestępczość samochodową z wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. - Członkami tych grup są nie tylko Polacy, ale zatrzymujemy także np. Litwinów.

Ulubione modele złodziei to:

Na Warmii i Mazurach w minionym roku zainteresowaniem takich grup przestępczych cieszyły się przede wszystkim auta liczące sobie od trzech do sześciu lat. Złodzieje najczęściej kradli volkswageny golfy i passaty, potem audi A4 i A6 i fiaty ducato. Kolejne na liście są różne modele następujących marek: opel, honda, bmw, renault, mazda, mercedes, ford i skoda.

W samym Olsztynie najczęściej kradzionym samochodem były: volkswagen golf, skoda octavia, fiat ducato, audi A4 i A6.

Większości z nich niestety nie udało się policjantom odzyskać. Tak było chociażby w przypadku skradzionego w Gutkowie volkswagena T5, którym na koncerty podróżowali technicy popularnej olsztyńskiej formacji Enej.

- Z 59 skradzionych aut udało nam się odzyskać tylko dziesięć - przyznaje Krzysztof Wasyńczuk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Funkcjonariusze dodają, że najdroższym autem, jakie złodziejom udało się ukraść na terenie powiatu olsztyńskiego w ubiegłym roku było porsche warte 300 tys. zł. Ślad po nim również zaginął.

Jak próbować zabezpieczyć auto?

Oprócz przestrzegania podstawowych zasad, czyli nie parkować na odludziu i nie pozostawiać nawet na chwilę auta otwartego z kluczykami w środku, warto pamiętać też o tego typu zabezpieczeniach jak: autoalarm, immobiliser czy układy blokujące skrzynię biegów bądź kierownicę. Policjanci sugerują, by zwrócić również uwagę na lokalizator GPS. - Całkiem niedawno otrzymaliśmy zgłoszenie o kradzieży volkswagena transportera w Ostródzie - opowiada Anna Fic, rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. - Gdy właściciel powiedział nam, że auto miało zainstalowane w ukrytym miejscu urządzenie GPS, bardzo szybko udało nam się dotrzeć do dziupli w ościennym województwie, gdzie oprócz transportera znaleźliśmy jeszcze kilkanaście innych skradzionych pojazdów.

Profesjonalny złodziej jest jednak w stanie poradzić sobie nawet z bardzo zaawansowanymi technicznie lokalizatorami GPS.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.