Polscy studenci zwycięzcami Shell Eco-Marathon

Zespół Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów SKAP Politechniki Warszawskiej został zwycięzcą w kategorii Urban Concept zawodów Shell Eco-Marathon 2013. Zbudowany przez nich pojazd na jednym litrze paliwa pokonał dystans 334,2 kilometra

Walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniej chwili. Ostatecznie, polskiemu zespołowi udało się o włos pokonać francuską ekipę Lycée Louis Delage. Trzeci w klasyfikacji pojazd, zbudowany przez studentów Uniwersytetu Mons, przejechał o ponad 150 kilometrów krótszy dystans niż Polacy.

Polska prądem (nie) płynąca, czyli jakie auta elektryczne kupisz nad Wisłą

Tegoroczna, 29. już edycja konkursu ponownie odbyła się w Rotterdamie. w dniach 15 - 19 maja, ponad 3 tysiące studentów z 24 krajów, podzielonych na 224 zespoły rywalizowało w dwóch kategoriach: futurystycznej Prototype i konwencjonalnej UrbanConcept. Zgodnie z złożeniami konkursu, przez kilka dni, zespoły podejmowały próby przebycia jak najdłuższej trasy mając do dyspozycji równowartość jednego litra paliwa. Samochody wykonały stałą liczbę okrążeń wokół toru przy zadanej prędkości, a organizatorzy obliczyli efektywność energetyczną każdego z pojazdów, przyznając zwycięstwo w każdej z kategorii i dla każdego źródła energii.

PAKS - tegoroczny zwycięzca kategorii Urban Concept, czyli pojazdów które swoimi gabarytami oraz funkcjonalnością mają przypominać auta poruszające się po miejskich drogach, powstał w 2009 r. z myślą o starcie w zawodach Shell Eco Marathon. Projekt został zrealizowany od zera, jednakże podczas prac nad nim brano pod uwagę doświadczenia zdobyte przy projektowaniu i wykonywaniu jego poprzednika, pojazdu Mikrus. W pracach nad PAKS-em dążono do ergonomicznych rozwiązań przyjaznych środowisku. Pojazd debiutował w zawodach Shell Eco-Marathon w 2012 zdobywając 2 miejsce w kategorii "Safety" oraz 3 miejsce w klasie pojazdów napędzanych benzyną E 95 uzyskując wynik 300 km przejechanych na jednym litrze paliwa (0,33l/100km - dotychczasowy rekord Polski w kategorii pojazdów miejskich.

Więcej o maszynie, która zwyciężyła w tegorocznym Shell Eco-Marathonie możecie przeczytać na stronie Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów .

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.