Chevrolet pokazał elektrycznego Sparka

Chevrolet pochwalił się swoim najnowszym ekologicznym modelem. To w pełni elektryczna odmiana modelu Spark

Za co kochamy amerykańską motoryzację?

Samochody ekologiczne mają być przede wszystkim przyjazne środowisku. Osiągi i frajda z jazdy to sprawy o niewielkim znaczeniu. Tak się jednak składa, że w tych aspektach elektryczna wersja Sparka ma przerastać spalinowych kuzynów.

Auto napędzane jest bowiem silnikiem elektrycznym o mocy - jak to podaje GM - "co najmniej 100 kW" (136 KM) oraz imponującym momencie obrotowym, wynoszącym aż 542 Nm. Producent chwali się, że do prędkości 60 mil/h (ok. 96 km/h) elektryczny Spark rozpędza się w czasie krótszym niż osiem sekund (najszybszy Spark z silnikiem benzynowym potrzebuje na to ok. 12 sekund). Biorąc pod uwagę balast w postaci akumulatorów, można uznać to za całkiem niezły wynik.

Nie wiemy, jaki jest zasięg nowego Chevroleta. Wiemy natomiast, że naładowanie zestawu baterii (20 kWh) do poziomu 80 proc. zajmuje - z wykorzystaniem firmowej, szybkiej ładowarki - zaledwie 20 minut. Aby naładować akumulatory do pełna ze zwykłego gniazdka, potrzeba siedmiu godzin.

Elektryczny Spark będzie produkowany w Stanach Zjednoczonych i z myślą o amerykańskim rynku właśnie. Póki co, Chevrolet nie wypowiedział się na temat możliwości sprzedawania auta w innych regionach świata. Więcej na ten temat dowiemy się najprawdopodobniej podczas premiery auta. Ta będzie miała miejsce podczas zbliżającego się salonu samochodowego w Los Angeles.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Prześwietlamy ceny | Chevrolet

Salon Paryż 2012 | Nowości Chevroleta

Więcej o:
Copyright © Agora SA