Coraz chętniej oszczędzamy paliwo

Wysokie ceny paliwa zmuszają nas do bardziej ekonomicznej jazdy. Już niemal 57 proc. kierowców podejmuje działania, aby ograniczyć koszty związane ze zużyciem paliwa. Nadal jednak 14 proc. kierowców uważa, że zasady eco drivingu można o kant potłuc

Sprawdź, ile można zaoszczędzić kupując właściwe opony

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Shell Polska kierowcy wykazują pozytywne nastawienie do ekonomicznej jazdy, wiedząc, że prowadzi to do ograniczenia wydatków na paliwo. Ponad połowa ankietowanych przyznaje się, że świadomie podejmuje działania na rzecz ograniczenia kosztów paliwa, w tym stosowanie elementów ekonomicznej jazdy. Cały czas jednak niedowiarków nie brakuje. Jak wynika z badania aż 34 proc. respondentów cały czas jest przekonana, że nie ma prostych sposobów na oszczędności w zużyciu paliwa. Uważają oni, że sama zmiana nawyków za kierownicą, stosowanie zasad ecodrivingu nie wystarczy.

Bardzo duża grupę (3/4 badanych) stanowią także kierowcy, którzy przekładają potrzebę korzystania z auta nad koszt jego eksploatacji.

Badania wykazały, że jedynie dwóch na pięciu Europejczyków stara się utrzymać auto na najwyższym biegu. Również w Polsce, ta zasada ekonomicznej jazdy jest najmniej popularną wśród kierowców. Niewiele ponad połowa użytkowników polskich dróg zmienia bieg przy możliwie najniższych obrotach.

Cicha jazda o kropelce | Eco driving w praktyce

Nieznanym sposobem na ekonomiczną jazdę jest również utrzymanie odpowiedniej prędkości. Świadomych najbardziej efektywnej prędkości (90 km/h) jest jedynie 1/3 kierowców Europy, w Polsce - niewiele ponad połowa ankietowanych. Co ciekawe, w kraju wciąż możemy spotkać się z teorią, że najbardziej ekonomiczna jazda to wolna jazda. Zniechęca to do stosowania efektywnych zasad aż 34 % badanych.

Dodatkowo, z przeprowadzonej przez Shell ankiety wynika, że najmniej popularnymi sposobami na oszczędność paliwa są niezmiennie: dbałość o nie zabieranie zbędnego bagażu (27%) i korzystanie z tempomatu (1/5). Wśród polskich kierowców posiadających w samochodzie klimatyzację dominuje postawa ograniczania korzystania z niej i włączania tylko wtedy, kiedy to konieczne. Podobnie jak w Europie, wskaźnik ten jest w Polsce na przeciętnym poziomie (Europa 50%, Polska 61%). Zwyczaj nie korzystania z klimatyzacji jest charakterystyczny dla starszych kierowców, generalnie zwracających uwagę na oszczędzanie. Młodsi, częściej mają zwyczaj stałego korzystania z wygodnych rozwiązań, jakie oferuje auto.

Źródło: Shell

ZOBACZ TAKŻE:

Eco driving | Czy jest bezpieczny?

Testowaliśmy nowe opony Nokian - na... lato

Opony zimowe obowiązkowe?

Eco Driving, czyli zasady oszczędnej jazdy:
Więcej o: