Rimac e-M3 - najszybsze auto elektryczne świata

1/4 mili w 11,808 s., kilometr w 23,260 s., przyspieszenie do setki w 3,3 s., prędkość maksymalna wynosząca 280 km/h - to wyniki osiągane przez prawie dwudziestoletnie BMW z napędem elektrycznym, przygotowane przez chorwacką firmę Rimac

Sprawdź, ile można zaoszczędzić kupując właściwe opony

Rimac Automobili to nazwa, która fanom motoryzacji powinna kojarzyć się z chorwackim projektem supersamochodu o napędzie elektrycznym ( Rimac Concept One ). Tym, którzy w sukces projektu nie wierzyli, rekordy Rimac e-M3 powinny dać do myślenia. Stworzenie najszybciej przyspieszającego auta elektrycznego na świecie daje podstawy do tego, by wierzyć w zapewnienia Chorwatów o wprowadzeniu do sprzedaży supersportowego samochodu o napędzie elektrycznym.

Wróćmy jednak do projektu e-M3. Właścicielem samochodu jest Mate Rimac - założyciel Rimac Automobili. E30 z 1984 roku dawniej służyło mu do driftu i wyścigów. Niestety, jeden z nich zakończył się poważną awarią silnika. Okazało się, że naprawa będzie bardzo kosztowna. 19-letni wówczas Rimac postanowił przemienić swoje BMW w prawdziwą bestię, której sercem byłby silnik elektryczny. Jak pomyślał, tak zrobił.

Elektryczne M3 było poddawane wielu modyfikacjom, by dziś osiągać 600 KM mocy i 900 Nm maksymalnego momentu obrotowego. W ubiegłym roku samochód zdobył tytuł najszybszego samochodu elektrycznego na świecie na kilku dystansach: - 1/8 mili: 7,549 s., - 1/4 mili: 11,808 s., - 1/2 km: 13,714 s., - 1 km: 23,260 s., - 1 mili: 35,347 s.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Rimac Concept One - chorwacki pocisk

Szukasz używanego samochodu? Tu znajdziesz modele, które Cię interesują

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.