Nowy Ford Mondeo z jednolitrowym trzycylindrowcem

Konkurent Volkswagena Passata, Opla Insigni i Mazdy 6 z jednolitrowym, trzycylindrowym silnikiem. To nie żart. To fakt, który został już potwierdzony przez Forda. Nowe Mondeo będzie największym w historii marki autem wyposażonym w tak mały silnik

Więcej o nowym Fordzie Mondeo przeczytasz tutaj

Prawie pięciometrowy samochód (4,87 m) z 1-litrowym silnikiem EcoBoost - jakkolwiek by to nie brzmiało, Ford będzie montował tę jednostkę w najnowszym Mondeo. Zastąpi ona 1.6-litrowy, wolnossący motor z poprzedniej generacji modelu. Wszystko w imię ekologii i hasła "więcej za mniej".

Pomimo znacznie mniejszej pojemności, wyposażony w turbodoładowanie jednolitrowiec będzie dysponował większą mocą od poprzednika (stosunek 125 do 120 KM). Dodatkowym atutem nowej jednostki Forda jest jego maksymalny moment obrotowy wynoszący nawet 200 Nm. Marka tę samą jednostkę oferuje m.in. w Focusie.

Przystępując do konstruowania tego silnika, ustawiliśmy poprzeczkę niezwykle wysoko - powiedział Joe Bakaj, wiceprezes Forda odpowiedzialny za światowy program jednostek napędowych. -Chcieliśmy uzyskać zaskakująco niskie zużycie paliwa, nadspodziewanie dobre osiągi, cichą pracę i techniczną dojrzałość, a wszystko to w małym, 3-cylindrowym silniku. Cały nasz zespół podszedł do tego pozornie nieosiągalnego celu proponując wiele wspaniałych, innowacyjnych rozwiązań. W rezultacie otrzymaliśmy silnik, który zmienia kryteria oceny silników benzynowych w skali całego świata.

Jednostka 1.0 EcoBoost została uznana Silnikiem Roku 2012. Jak poradzi sobie z rozpędzaniem nowego Mondeo? Z przyjemnością odpowiemy Wam na to pytanie, jak tylko Ford Mondeo 1.0 EcoBoost trafi w nasze ręce.

ZOBACZ TAKŻE:

Używany Ford Focus jest naprawdę godny uwagi

Nowy Ford Kuga | Wielka galeria

Ford B-Max już jest. Polskie ceny startują od...

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.