Stoisz w korku, gaś silnik

Burmistrz Londynu chce, aby samochody stojące w korku obowiązkowo gasiły silniki. Kto się nie dostosuje, może dostać mandat

TOP 10 | Najmniej przydatne patenty

Systemy Start/Stop są już mocno rozpowszechnione w nowych modelach samochodów. Można je znaleźć zarówno w malutkim Fiacie 500, jak i sportowym Porsche 911. Na przeszkodzie nie stoją już ani silniki Diesla, ani automatyczne skrzynie biegów. Przy obecnym trendzie można założyć, że jeszcze w tej dekadzie system gaszący silnik na postoju zagości w niemal wszystkich oferowanych na rynku samochodach.

>>> Za ile można kupić Priusa? <<<

Korzyści są spore, zwłaszcza dla zatłoczonych miast borykających się za smogiem. Badania przeprowadzone przez Energy Saving Trust pokazały, że gdyby wszyscy kierowcy jeżdżący po Londynie stojąc w korku gasili silnik na minutę, to w skali roku do atmosfery wyemitowałyby o 100 mln g CO2 mniej. Te dane zrobiły na burmistrzu Londynu takie wrażenie, że postanowił nie czekać aż wszystkie auta będą wyposażone w Start/Stop i już teraz zachęcać do wyłączania silnika, gdy jego praca nie jest potrzebna.

Wszystko jest w porządku dopóki stosuje się metodę marchewki. Niestety niektóre dzielnice Londynu mają możliwość używania także kija, poprzez karanie kierowców mandatami w wysokości 80 funtów (ponad 400 zł) za zbyt długie ociąganie się z wyłączeniem silnika w korku.

ZOBACZ TAKŻE:

Toyota Aygo - ogłoszenia

Ford Focus - 147 KM z trzech cylindrów

Lamborghini Aventador będzie bardziej "eko"

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.