Domy zasilane z... samochodu!

Samochody ładowane z domowego gniazdka to nic nowego. A co powiecie na dom ładowany z samochodu? Toyota właśnie rozpoczyna testy takiego rozwiązania

>>> Szukasz używanego Priusa? Znajdziesz je tutaj <<<

System nazywa się V2H, czyli Vehicle 2 Home (ang. Samochód dla domu) i powstał z myślą o jeszcze efektywniejszym wykorzystaniu dostępnej energii. W jaki sposób? Jak wiadomo, w nocy prąd jest tańszy niż w ciągu dnia. Noc to zatem najlepszy moment na ładowanie samochodów elektrycznych i hybryd z wtyczką. Wyobraźmy sobie teraz, że w ciągu dnia nie jeździliśmy dużo naszym Priusem i w akumulatorach jest jeszcze mnóstwo energii, której nie wykorzystamy. System, nad którym pracują inżynierowie Toyoty, pozwoli przelać ją z powrotem do naszego domu. W ten sposób, zamiast płacić za drogą energię zużyjemy tanią, "zatankowaną" w nocy.

System V2H ToyotySystem V2H Toyoty Fot. Toyota | System V2H Toyoty

Zastanawiacie się pewnie, po co tyle zachodu, skoro energii zmagazynowanej w samochodzie wystarczy co najwyżej na pooglądanie telewizora przez kilka godzin? Otóż nie. Przedstawiciele Toyoty chwalą się, że Priusy PHV biorące udział w testach nowego systemu V2H potrafią zaspokoić zapotrzebowanie typowego japońskiego domostwa przez... cztery doby! Jeśli to prawda, jesteśmy pod wrażeniem.

Testy systemu V2H będą trwać do końca roku. Weźmie w nich udział dwadzieścia Priusów z wtyczką i dwadzieścia modelowych japońskich domów.

ZOBACZ TAKŻE:

Znamy polskie ceny hybrydowego Yarisa

Audi stworzyło rower idealny?

Brammo Empulse, czyli nowy motocykl na baterie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.