Skoda Citigo z LPG - 100 km za 17 zł

32 790 zł - tyle trzeba zapłacić za nowy samochód z fabryczną instalacją LPG w salonie Skody. Niska cena w połączeniu z niewielkimi kosztami eksploatacji - to może być przepis na sukces. Tym bardziej, że ani Volkswagen Up, ani Seat Mii instalacji LPG nie proponują

Samochody z fabryczną instalacją LPG

Skoda obiecuje, że średnie zużycie paliwa Citigo wyposażonego w 1-litrowy silnik o mocy 60 KM (to właśnie do niego oferowana jest instalacja gazowa) wynosi 4,5 l/100 km. Biorąc pod uwagę, że samochody z instalacją LPG zużywają o kilkadziesiąt procent więcej paliwa niż te napędzane benzyną, założyliśmy, że Citigo z LPG wy"pije" 6 l gazu na 100 km. Przy średniej cenie LPG w Polsce 2,82 zł (dane z 25.IV.2012) daje to 16,92 zł, które kierowca musi zainwestować, by czeskim maluchem przejechać każde 100 km.

W porównaniu z benzyną (26,5 zł/100 km) Citigo na gaz jest oszczędniejsze o blisko 10 zł na każde 100 km. Warto jednak doliczyć inne koszty jakie trzeba ponieść kupując auto zasilane gazem.

Dedykowana instalacja LPG firmy Landi Renzo kosztuje 2500 zł, ale tylko w okresie promocji (do wyczerpania zapasów i nie dłużej niż do 31.VIII.2012). Po jej zakończeniu (oraz w przypadku odmiany 5-drzwiowej) instalacja będzie kosztować 3500 zł. Skoda daje na instalację dwa lata gwarancji, co nie oznacza, że nie będziemy ponosić kosztów przeglądów technicznych. Trzeba się na nie zgłaszać co 15 tys. km. Koszt? 190 zł. Dodatkowo co roku portfel właściciela Citigo z LPG uszczupli się o około 180 zł - tyle kosztuje obowiązkowe badanie techniczne. W przypadku awarii instalacji samochód oddajemy do serwisu Skody. Koszty napraw (objętych gwarancją) ponosi Skoda.

Przed zakupem "zagazowanej" Skody Citigo warto dokładnie przekalkulować, czy jej zakup będzie dla nas rzeczywiście korzystny. Ta rada dotyczy każdego samochodu z instalacją LPG - bez względu na markę i model.

Piotr Kozłowski

ZOBACZ TAKŻE:

Nowa Skoda Fabia w 2014 roku

Skoda planuje nowe SUV-y i MPV

Skoda - Ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.