Ładowanie bez kabli

Dobra wiadomość przyszłych posiadaczy samochodów elektrycznych. Za kilka lat, denerwująca plątanina grubych przewodów zasilających i nerwowe poszukiwanie wolnych (i kompatybilnych) punktów ładowania mogą być tylko koszmarnym wspomnieniem

Mitsubishi we współpracy z IHI oraz WiTricity rozpoczęło pracę nad systemem bezprzewodowego systemu ładowania samochodów na prąd. Pierwsza firma specjalizuje się w rozbudowie infrastruktury elektrycznej, druga - opracowywaniu bezprzewodowych technologii ładowania.

WiTricity posiada już takie opatentowane rozwiązanie. W systemie tym proces ładowania bezprzewodowego oparte jest na technologii rezonansu magnetycznego, gdzie cewkę i kondensator instaluje się zarówno w nadajniku jak i odbiorniku, a przesył energii zachodzi po zsynchronizowaniu rezonansu magnetycznego nadajnika z odbiornikiem. W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami takimi jak systemy indukcji elektromagnetycznej czy transmisji mikrofalowej, opracowany przez WiTricity system umożliwia bardziej wydajny transfer energii na dalsze odległości - system pozwala na bezpieczny i przyjazny użytkownikowi przesył energii ładowania o mocy 3,3 kW na odległość 20 cm przy stratach energii niższych niż 10%. Systemy oparte na technologii WiTricity są również mniejsze i lżejsze w porównaniu z rozwiązaniami konwencjonalnymi i nie wymagają zastosowania elementów ruchomych.

Trzej partnerzy wesprą wspólny projekt oferując odpowiednio najnowocześniejszą technologię ładowania bezprzewodowego, bogatą wiedzę i doświadczenie z zakresu budowy infrastruktury elektrycznej oraz cztery dekady badań, rozwoju i technologii pojazdów elektrycznych. Pomysłodawcy przedsięwzięcia liczą, że efekty współpracy przyczynią się do szybszej popularyzacji systemów ładowania bezprzewodowego dla pojazdów elektrycznych, a to za sprawą gotowych do użytku rozwiązań dostosowanych do potrzeb odbiorców indywidualnych, rządowych oraz innych jednostek takich, jak m.in. dostawcy energii.

bs, Źródło: Mitsubishi

ZOBACZ TAKŻE:

Mitsubishi i-MiEV kontra mały turbodiesel

Nietypowe taksówki | WIDEO

Mitsubishi Colt - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.