• Link został skopiowany

Najpierw remont A4, a teraz problem na S7. Latem trudno będzie dojechać nad polskie morze

Czy wreszcie uda się wygodnie dojechać całą drogą ekspresową S7 na polskie wybrzeże nie tylko z Mazowsza, ale i innych regionów Polski? Okazuje się, że oddanie drogi do ruchu przed tegorocznymi letnimi wakacjami nie jest przesądzone. GDDKiA próbuje mobilizować wykonawców, którzy zgłaszają roszczenia.
Droga ekspresowa S7 w budowie. Odcinek Modlin - Czosnów. Stan na lipiec 2023 r.
GDDKiA

Trzy niedługie odcinki drogi ekspresowej S7 a takie znaczenie dla całego kraju. Po ukończeniu wszystkich prac (a trochę jeszcze brakuje w okolicach stolicy czy na południu) i oddaniu drogi do ruchu tak wyczekiwana S7 stanie się jedną z kluczowych arterii, która połączy aglomeracje nad Bałtykiem z Warszawą czy Krakowem. Trudno się dziwić, kiedy drogowcy chętnie używają określenia drogowy kręgosłup Polski.

Zobacz wideo Toyota Urban Cruiser. Poznaliśmy z bliską małą elektryczną Toyotę

Okazuje się, że możemy jeszcze poczekać na oddanie tak ważnych odcinków S7 na północ od Warszawy. Wedle umowy prace budowlane na odcinku S7 Płońsk Południe – Załuski powinny zostać ukończone jeszcze wiosną 2025 r. (w kontrakcie wskazano maj) Latem zaś powinni skończyć prace wykonawcy na dwóch pozostałych odcinkach drogi ekspresowej (S7 Załuski – Modlin oraz S7 Modlin – Czosnów). Wedle kontraktów wszystko powinno być gotowe do sierpnia 2025 r. Tyle teorii. W praktyce może być gorzej.

S7 Modlin - Czosnów
S7 Modlin - Czosnów GDDKiA

Zaawansowanie robót (projektowania) na budowie drogi ekspresowej S7 na północ od Warszawy

  • S7 Płońsk Południe – Załuski. 62,22 proc. (100 proc.) – wykonawca: Aldesa Construcciones
  • S7 Załuski – Modlin. 71,07 proc. (100 proc.)  – wykonawca Mostostal Warszawa
  • S7 Modlin – Czosnów. 80 proc. (100 proc.) – wykonawca: Budimex

Powyższe dane o poziomie zaawansowania robót pochodzą z oficjalnych stron kontraktów. Wedle informacji serwisu Rynek Infrastruktury wykonawcy mają już nieco lepsze wyniki. Dla odcinka od Płońska to 66 proc. W pozostałych to odpowiednio 73 proc. (do Modlina) i 82 proc. (do Czosnowa). Trudno jednak wyobrazić sobie, że ekipy budowlane zdążą do początku letnich wakacji 2025 r. Według Małgorzaty Tarnowskiej z warszawskiego GDDKiA i cytowanej przez serwis Rynek Infrastruktury terminy umowne mogą zostać przesunięte.

GDDKiA rozpatruje roszczenia wykonawców lub już podpisała aneksy terminowe. To m.in. konsekwencja długiego czasu oczekiwania przez wykonawców na decyzje ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej). Drogowa dyrekcja zapewnia, że będzie mobilizować wykonawców, by możliwie jak najwcześniej udostępnić główną trasę i kontynuować prace na pozostałych obszarach. Jeśli to się uda, to zapewne początkowo będzie obowiązywać tymczasowa organizacja ruchu i bardziej restrykcyjne limity prędkości, co już miało miejsce na innych inwestycjach drogowych w kraju. 

Więcej o: