Niektórzy mówią na nią "Rzeźnia". To najbardziej stroma droga w Polsce

Gdzie jest najbardziej stroma droga w Polsce? W naszym malowniczym kraju nie brakuje niezwykłych miejsc, a jednym z nich jest stroma droga we wsi Laskowa. Znana jako "Rzeźnia", przyciąga śmiałków nie tylko z okolicy.

Zasady dotyczące budowy dróg krajowych, autostrad i dróg ekspresowych ściśle określają dopuszczalne promienie zakrętów oraz parametry zjazdów i podjazdów. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dróg lokalnych, gdzie wymagania te są zdecydowanie mniej restrykcyjne. Na mapie Polski znajdziemy wyjątkowe odcinki dróg, które wyróżniają się pewnymi specyficznymi rzeczami.

Zobacz wideo The Best of Moto 2024

Gdzie jest najbardziej stroma droga w Polsce? Nie bez powodu trasa ta nazywana jest "Rzeźnią"

Droga w Laskowej w powiecie limanowskim w Małopolsce to najbardziej stromy podjazd w Polsce, z nachyleniem 19 proc. na 1 km. Biegnie od mostu na rzece Łososina w stronę Góry Dział. Trasa ma ponad kilometr długości, a maksymalne nachylenie wynosi 28 proc. na 100 metrach. Choć dla kierowców samochodów stanowi wyzwanie głównie zimą, jest szczególnie popularna wśród rowerzystów. Na mapach Google oznaczono ją jako "najbardziej stromy podjazd rowerowy w Polsce".

Z jej pokonaniem zmierzyli się komik Michał Kempa i kolarka Marta Lach. W jednym z odcinków programu Eurosport Polska próbowali pokonać trasę w Laskowej na rowerach. Kempa przyznał, że choć droga wydawała się łatwiejsza z auta, na największym nachyleniu stracił równowagę i musiał część trasy przejść pieszo. Marta Lach pokonała podjazd w 7 minut, uznając go za najtrudniejszy, z jakim się zmierzyła. - Na sto procent był to najcięższy podjazd, jakim jechałam - skwitowała Lach.

 

Gdzie jest najbardziej kręta droga w Polsce? Serpentyny Gór Słonnych

Słynne serpentyny na drodze krajowej nr 28 między Sanokiem a Przemyślem to dziś jedna z największych atrakcji Gór Słonnych. Została wybudowana w 1852 roku i w przeszłości liczyła nawet 42 zakręty, ale po modernizacjach w latach 70. XX wieku zostało ich 18, w tym wiele tzw. agrafek. Droga, nazywana jest bieszczadzkimi serpentynami. Przyciąga wiele osób liczących na doznania motoryzacyjno-estetyczne. Z uwagi na swoją wyjątkowość w skali kraju była również odcinkiem specjalnym Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego. Liczba zakrętów i ich trudność mogą przyprawić o zawrót głowy nawet doświadczonych kierowców.
Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: