Pora wykorzystać długi weekend w trakcie upalnego polskiego lata. Otwartą kwestią pozostaje, kiedy ruszyć w podróż, by uniknąć największych korków. W ubiegłym roku (weekend w połowie sierpnia, kiedy dzień wolny wypadał we wtorek 15 sierpnia) najwięcej turystów ruszyło w podróż w sobotę 12 sierpnia. Tak przynajmniej wynika z danych zebranych przez zespół Telematics Technologies (twórcy aplikacji nawigacyjnej NaviExpert). Co więcej, analitycy sprawdzili godziny największego natężenia ruchu. Okazało się, że najwięcej osób przemieszczało się w godzinach 10.30-14.00.
Niestety analitycy nie pokusili się o prognozę, kiedy oczekiwać wyjazdów na tegoroczny długi sierpniowy weekend. Zapewne część zmotoryzowanych ruszy tuż po pracy, czyli jeszcze w środę 14 sierpnia 2024 r. Niewykluczone, że kolejnej fali można oczekiwać w godzinach porannych w czwartek 15 sierpnia 2024 r.
Bez względu na, to kiedy ruszysz w drogę, warto sięgnąć po nawigację z aktualnymi mapami i uniknąć jazdy na pamięć. W ciągu ostatnich tygodni drogowa mapa Polski wzbogaciła się o kilka nowych odcinków dróg ekspresowych i autostrady A2. Oto czołowa piątka letnich inwestycji drogowych w Polsce. Prócz nich wspomniano także o zakończeniu prac na DW 993 (nowy most w Bednarce), DW501 Jantar - Stegna oraz DK28 Kasina Wielka.
Już na początku lipca wprowadzono nową organizację ruchu. Kierowcy korzystają już z obu jezdni drogi ekspresowej. Niestety wciąż trwają prace nad węzłem Pogoria.
Od dwóch tygodni można już jeździć odcinkiem S3 Bolków - Kamienna Góra w województwie dolnośląskim. Otwarcie drogi nastąpiło 1 sierpnia 2024 r. Wraz z nową trasą uruchomiono także odcinkowy pomiar prędkości w tunelu o długości ponad 2 km (dopuszczalna prędkość to 80 km/h).
Tuż przed zakończeniem roku szkolnego oddano do użytku obwodnicę Koszalina i Sianowa w województwie zachodniopomorskim. W połowie czerwca udostępniono kierowcom niemal 5 km fragment trasy. Niestety początkowo na kilka tygodni wprowadzono tymczasową organizację ruchu ze zwężeniem do jednej jezdni na estakadzie o długości 800 m. Według ekspertów Telematics Technologies nowy fragment S16 to skrócenie czasu podróży o połowę (Koszalin omija się w niecałe 10 min. zamiast dotychczasowych 20 min na osi Bielice - Sianów Zachód).
W województwie warmińsko-mazurskim udostępniono 13-kilometrowy odcinek S16 Borki Wielkie – Mrągowo. Bariery zagradzające wjazd zdemontowano we wtorek 13 sierpnia tuż po godz. 16. Wraz z nową ekspresówką kierowcy skorzystają także z obwodnicy Mrągowa (DK59/DK16).
Krótki, siedmiokilometrowy, fragment autostrady między węzłami Siedlce Zachód a Siedlce Południe to znaczące odciążenie obwodnicy Siedlec oraz zachodniego wjazdu do miasta. Drogą można jeździć od 9 sierpnia. GDDKiA obiecuje, że wkrótce ominiemy zakorkowany Kałuszyn. Tuż przed rozpoczęciem długiego weekendu zdemontowano już większość barier betonowych, montowano tablice drogowe i prowadzono prace porządkowe i sprzątanie nawierzchni.
Niestety lista remontów jest znacznie dłuższa niż nowo oddanych dróg. Kluczowe lokalizacje to m.in. węzeł Gdańsk Południe (autostrada A1), odcinek A1 Kopytkowo – Pelplin, DK22 (okolice Malborka, Starogardu Gdańskiego i Chojnic), DK 65 (Grajewo, Ełk, Gąski, Olecko), DK7 (Płońsk – Zakroczym), S3 (Dargobądz – Świnoujście), DK63 (Pisz – Jeże), DK91 (liczne odcinki między Częstochową a Brudzowicami).
Trudno nie wspomnieć o tegorocznym wyścigu kolarskim Tour de Pologne. Utrudnienia potrwają na południu Polski do 18 sierpnia 2024 r. Oto lista etapów, na których należy oczekiwać zmian w organizacji ruchu drogowego.