18 nowych fotoradarów w Polsce. W tych miejscach spodziewaj się kontroli prędkości

Prace modernizujące sieć fotoradarów w Polsce powodują, że na drogach przybywa urządzeń kontrolnych. Dane z systemu Yanosik informują, że w pierwszym półroczu 2024 r. w bazie pojawiło się 18 nowych mierników prędkości. Niektóre z nich zostały przywrócone do służby po wymianie generacyjnej, a inne są całkowicie nowe. Wiemy, gdzie stanęły.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego zarządzający systemem automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym CANARD, już jakiś czas temu sygnalizował, że liczba fotoradarów w Polsce będzie się systematycznie powiększać, aby dorównać europejskim standardom. Stale aktualizowana sieć urządzeń mierzących prędkość pojazdów przekłada się na nowe lokalizacje fotoradarów, wymianę starych, a także montaż nowoczesnych aparatur, które oferują wiele zaawansowanych funkcji.

Najnowocześniejsze mierniki potrafią monitorować nawet do sześciu pasów ruchu jednocześnie, wykrywać przejazd na czerwonym świetle i analizować inne wykroczenia, jak rozmowa przez telefon podczas prowadzenia pojazdu czy jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Takie fotoradary zapewniają doskonałą jakość zdjęć i niegroźne są im nawet trudne warunki pogodowe.

Zobacz wideo

570 działających fotoradarów

Według danych z systemu Yanosik, aktualnie w Polsce działa 570 fotoradarów. Najwięcej mierników znajduje się w województwie mazowieckim (90), nieco mniej w łódzkim (55) oraz w wielkopolskim (54). Najmniej fotoradarów jest w województwie świętokrzyskim (15) oraz opolskim (10). Liczba 570 fotoradarów nie jest jednak ostateczna i bez wątpienia wzrośnie.

Lista 18 nowych fotoradarów 

W okresie od 1 stycznia do 4 lipca 2024 roku do bazy firmy Yanosik, skupiającej zaangażowaną społeczność kierowców, trafiło 18 nowych fotoradarów. Niektóre z nich są nowe, a inne zostały przywrócone. Nowe urządzenia zarejestrowano w: Żninie, Gryfowie Śląskim, Mirsku, Łodzi, Bielawie, Zamościu, Wieluniu, Piasku i Oleśnicy. Z kolei, przywrócone mierniki pojawiły się w: Kostrzynie, Nowym Targu, Białogardzie, Nekli, Jaworniku, Węglewie i w miejscowości Przysucha.

Nowe fotoradary w PolsceNowe fotoradary w Polsce Fot. Yanosik

Rozmieszczenie fotoradarów w PolsceRozmieszczenie fotoradarów w Polsce Fot. Yanosik

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.