Droga S11 nie jest medialnym oczkiem w głowie GDDKiA. Mimo wszystko szlak będzie miał potężne znaczenie. Bo połączy Kołobrzeg z Piekarami Śląskimi. Bo ma planowaną długość 580 km i będzie przebiegać, przez takie ośrodki, jak Piła czy Poznań. Generalna dyrekcja ogłosiła właśnie przetarg na wykonanie elementów koncepcji programowej dla drogi ekspresowej S11 Radzionków – Piekary Śląskie.
Droga ekspresowa S11 na odcinku Radzionków – Piekary Śląskie ma przebiegać według wariantu opracowanego na etapie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ). Szlak został podzielony na trzy fragmenty. Firma, która wygra przetarg, będzie musiała zatem przygotować dokumenty dla odcinków:
GDDKiA czeka na zgłoszenia w przetargu do 8 sierpnia 2024 r. Sama dokumentacja powinna natomiast zostać opracowana w terminie nie dłuższym niż 15 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Przetarg to jednak pierwszy z elementów planu. Drugim były wnioski o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji (DŚU). Te zostały złożone przez GDDKiA dla S11 Radzionków – Piekary Śląskie w ubiegłym roku.
Ogłoszenie przetargu jest kluczowe. Otwiera drogę do prac budowlanych. Dodatkowo zdradza nieco informacji na temat samej trasy. S11 Radzionków – Piekary Śląskie ma mieć przekrój poprzeczny 2x2. To oznacza dwie jezdnie i po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Szerokość każdego z pasów ruchu ma wynosić 3,5 m.
Informacja o przetargu zawiera także dane dotyczące węzła Piekary Śląskie. To na nim S11 ma łączyć się z autostradą A1, drogą wojewódzką nr 911 oraz drogami lokalnymi. Konkretnego wariantu w zakresie tego połączenia jednak jeszcze nie ma. Projektanci opracują bowiem minimum trzy nowe warianty rozwiązań geometrycznych węzła. Dla tego połączenia wykonana zostanie także analiza przepustowości za pomocą mikrosymulacji ruchu.
Przygotowanie dokumentacji i późniejsze prace na odcinku Radzionków – Piekary Śląskie stanowią klucz do domknięcia S11. S11, która ma za zadanie połączyć Górny Śląsk m.in. z Poznaniem oraz Pomorzem Zachodnim. Planowana długość trasy wynosi 580 km. Zwiększa się ona jednak aż do 620 km w sytuacji, w której doliczy się do niej wspólny przebieg S6 od Kołobrzegu do Koszalina. Budowa S11 sprawi, że czas podróży samochodem osobowym między Kołobrzegiem a Piekarami Śląskimi spadnie do 5 godz.
Kiedy droga ekspresowa S11 mogłaby zostać ukończona? Budowa trasy została przyjęta na listę zadań inwestycyjnych realizowanych w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. z perspektywą do 2033 r.