Dobre wieści przed wakacjami. Kolejna obwodnica na Pomorzu gotowa

Dobre wieści tuż przed wakacjami. W drodze nad Bałtyk od soboty można już ominąć Koszalin. W weekend otwarto ostatni odcinek obwodnicy miasta. A to oznacza znaczne skrócenie czasu dojazdu nad morze. Jednak na razie trzeba jeszcze zdjąć nogę z gazu, bo trasa nie ma całkowitej przepustowości.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) udostępniła ostatni blisko 5-kilometrowego odcinka obwodnicy Koszalina. Fragment, biegnący od węzła Koszalin Wschód do węzła Sianów Zachód, został otwarty dla kierowców 15 czerwca. Na 800-metrowej estakadzie ruch odbywa się jeszcze ze zwężeniem do jednej jezdni, jednak druga nitka zostanie udostępniona w ciągu kilku najbliższych tygodni. Od dziś, ruch tranzytowy w pełni omija miasto, znacząco zmniejszając uciążliwości dla mieszkańców.

Obwodnica Koszalina - długo wyczekiwane 20 kilometrów

Cała obwodnica Koszalina i Sianowa ma długość 20,2 km. Od 2019 roku funkcjonowały już odcinki o długości 12 km, biegnące od węzła Bielice do węzła Koszalin Wschód oraz węzeł Sianów Wschód. W lipcu ubiegłego roku oddano do ruchu obwodnicę Sianowa. Dzięki zakończeniu ostatniego fragmentu podróż kierowców jest znacznie ułatwiona, a czas przejazdu od węzła Bielice do węzła Sianów Zachód skrócił się z około 20 minut do mniej niż 10 minut.

Podczas realizacji prac na odcinku od węzła Koszalin Wschód do Sianowa, napotkano na nieprzewidziane warunki gruntowo-wodne. Konieczne było szczegółowe przebadanie terenu przez Państwowy Instytut Geologiczny, co doprowadziło do wyłączenia tego odcinka z pierwotnego kontraktu i zlecenia kompleksowej aktualizacji projektu budowlanego.

Zobacz wideo

Nowe imponująca estakada o długości 800 metrów

Zmiany w pierwotnych rozwiązaniach obejmowały nowe technologie wzmocnień podłoża oraz budowę estakady nad obszarem o najtrudniejszych warunkach gruntowo-wodnych. Pierwotny projekt zakładał przejście drogi pod linią kolejową Koszalin – Słupsk i wkopanie się w Górę Chełmską, gdzie występuje woda pod ciśnieniem. To rozwiązanie okazało się niemożliwe, więc zdecydowano się na budowę 800-metrowej estakady, której filary osiągają wysokość do 14,5 metra.

Umowa na dokończenie obwodnicy została podpisana w lipcu 2021 roku z konsorcjum pod przewodnictwem firmy Polbud Pomorze. Prace obejmowały nie tylko roboty drogowe i budowę estakady ES-119, ale także siedem innych obiektów mostowych. Dzięki zakończeniu węzła Sianów Zachód, w lipcu ubiegłego roku oddano do ruchu obwodnicę Sianowa o długości 5,5 km. Prace przy południowej nitce estakady ES-119, która wymaga jeszcze nawierzchni i robót wykończeniowych, zakończą się w ciągu kilku tygodni. Całość prac przy obwodnicy zostanie zakończona na początku sierpnia.

Kontynuacja budowy drogi S6

Po otwarciu obwodnicy Koszalina droga S6 kończy się za Sianowem, jednak budowa jest kontynuowana. Trwają prace na odcinkach Sianów – Sławno i Sławno – Słupsk o łącznej długości 46 km, a zakończenie prac planowane jest na drugą połowę przyszłego roku. W województwie pomorskim budowane są również kolejne odcinki S6, w tym druga jezdnia obwodnicy Słupska oraz cztery odcinki realizacyjne od Słupska do trasy kaszubskiej. Całość połączenia S6 do Gdańska ma być gotowa w pierwszej połowie 2026 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.