Są pieniądze na ważny odcinek drogi ekspresowej na wschodzie. Sprawy wojska

Około 64 milionów euro dostanie Polska na budowę drogi S12. Ekspresówka na wschodzie kraju ma kluczowe znaczenie nie tylko dla kierowców i mieszkańców, ale też wojska.

Droga ekspresowa S12 dopiero nabiera realnych kształtów. Z planowanych 315 km kierowcy na razie mogą jeździć po około 90 km ekspresówki. To ważna droga dla kierowców środkowej i wschodniej Polski. Połączy ze sobą trzy województwa (łódzkie, mazowieckie i lubelskie) z Dorohuskiem, a przez to z granicą z Ukrainą. Największe miasta na trasie to Piotrków Trybunalski, Radom, Lublin oraz Chełm. S12 połączy się z kilkoma innymi eskami i stworzy ważny ciąg komunikacyjny. Zwłaszcza na Lubelszczyźnie. Wobec trwającej wojny na Ukrainie S12 nabrała też niezwykle dużego znaczenia dla wojska.

Odcinek S12 z dofinansowaniem. Mówimy o 64 milionach euro

Około 64 mln euro wyniesie dofinansowanie na zaprojektowanie i budowę ponad 17-kilometrowego odcinka S12 od Chełma do MOP Teosin (z wyłączeniem MOP) wraz z infrastrukturą towarzyszącą. To efekt umowy o dofinansowanie (Grant Agreement) podpisanej między GDDKiA a Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA)

- informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Pieniądze pochodzą z puli "Mobilność Wojskowa" i to najlepiej podkreśla, o jak ważnej inwestycji mówimy. Wiemy, że unijne pieniądze pozwolą zbudować 17,6 km wraz z infrastrukturą towarzyszącą taką jak: obiekty inżynierskie (wiadukty, przejścia dla zwierząt, przepusty), system zarządzania ruchem, ekrany akustyczne, ogrodzenie drogi, system bezpieczeństwa ruchu drogowego (oznakowanie poziome i pionowe).

S12 na tym odcinku będzie służyła nie tylko kierowcom i mieszkańcom, ale ma też kluczowe znaczenia dla wojska. Co ciekawe, to nie pierwszy fragment S12, który dostał pieniądze z "wojskowej" puli. Wcześniej UE przekazała 38 miliona euro na 5,33-kilometrowy odcinek S12 od MOP Teosin do granicy w Dorohusku.

S12 to droga TEN-T. Kluczowa dla całej Europy

Na koniec drogowa ciekawostka. Unia Europejska już w 1996 r. stworzyła pierwszy zarys Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T. Wtedy wydana została pierwsza dyrektywa mówiąca o wspieraniu działań w zakresie budowy dróg. Nazwa TEN-T po raz pierwszy pojawiła się w oficjalnym dokumencie w roku 2013. To wtedy ustalono nowy układ Transeuropejskiej Sieci Transportowej na terytorium państw członkowskich UE. S12 leży właśnie na sieci TEN-T.

W ramach Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T ujmuje się nie tylko szlaki drogowe, ale także kolejowe, lotnicze, morskie oraz rzeczne stanowiące najważniejsze połączenia z punktu widzenia rozwoju Unii Europejskiej.

Transeuropejska Sieć Transportowa TEN-T
Transeuropejska Sieć Transportowa TEN-T Materiały GDDKiA
Więcej o: