Droga ekspresowa S12 dopiero nabiera realnych kształtów. Z planowanych 315 km kierowcy na razie mogą jeździć po około 90 km ekspresówki. To ważna droga dla kierowców środkowej i wschodniej Polski. Połączy ze sobą trzy województwa (łódzkie, mazowieckie i lubelskie) z Dorohuskiem, a przez to z granicą z Ukrainą. Największe miasta na trasie to Piotrków Trybunalski, Radom, Lublin oraz Chełm. S12 połączy się z kilkoma innymi eskami i stworzy ważny ciąg komunikacyjny. Zwłaszcza na Lubelszczyźnie. Wobec trwającej wojny na Ukrainie S12 nabrała też niezwykle dużego znaczenia dla wojska.
Około 64 mln euro wyniesie dofinansowanie na zaprojektowanie i budowę ponad 17-kilometrowego odcinka S12 od Chełma do MOP Teosin (z wyłączeniem MOP) wraz z infrastrukturą towarzyszącą. To efekt umowy o dofinansowanie (Grant Agreement) podpisanej między GDDKiA a Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA)
- informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Pieniądze pochodzą z puli "Mobilność Wojskowa" i to najlepiej podkreśla, o jak ważnej inwestycji mówimy. Wiemy, że unijne pieniądze pozwolą zbudować 17,6 km wraz z infrastrukturą towarzyszącą taką jak: obiekty inżynierskie (wiadukty, przejścia dla zwierząt, przepusty), system zarządzania ruchem, ekrany akustyczne, ogrodzenie drogi, system bezpieczeństwa ruchu drogowego (oznakowanie poziome i pionowe).
S12 na tym odcinku będzie służyła nie tylko kierowcom i mieszkańcom, ale ma też kluczowe znaczenia dla wojska. Co ciekawe, to nie pierwszy fragment S12, który dostał pieniądze z "wojskowej" puli. Wcześniej UE przekazała 38 miliona euro na 5,33-kilometrowy odcinek S12 od MOP Teosin do granicy w Dorohusku.
Na koniec drogowa ciekawostka. Unia Europejska już w 1996 r. stworzyła pierwszy zarys Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T. Wtedy wydana została pierwsza dyrektywa mówiąca o wspieraniu działań w zakresie budowy dróg. Nazwa TEN-T po raz pierwszy pojawiła się w oficjalnym dokumencie w roku 2013. To wtedy ustalono nowy układ Transeuropejskiej Sieci Transportowej na terytorium państw członkowskich UE. S12 leży właśnie na sieci TEN-T.
W ramach Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T ujmuje się nie tylko szlaki drogowe, ale także kolejowe, lotnicze, morskie oraz rzeczne stanowiące najważniejsze połączenia z punktu widzenia rozwoju Unii Europejskiej.