Rusza realizacja drugiego etapu nowej obwodnicy na Podkarpaciu. Sanok odetchnie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie podpisała umowę na budowę drugiego etapu obwodnicy Sanoka. Jest to pierwsza trasa z programu budowy 100 obwodnic (PB100) na Podkarpaciu, która wchodzi w etap realizacji.

Trasa zlokalizowana jest na terenie powiatu sanockiego, miasta i gminy Sanok oraz gminy Zagórz. Połączy odcinek drogi zrealizowany w ramach pierwszego etapu z DK28 w Bykowcach na drugim brzegu Sanu. Za przygotowanie projektu oraz wykonanie prac w terenie odpowiedzialny będzie Budimex. Zgodnie z umową o wartości 152,3 mln zł, firma będzie miała na realizację inwestycji 39 miesięcy (bez okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca). 

Zobacz wideo

Drugi etap obwodnicy Sanoka

Drugi etap obwodnicy będzie miał długość ok. 3 km. Początek trasy przebiegać będzie po istniejącej DK84. Następnie zostanie poprowadzona na północ na drugą stronę Sanu. W ramach inwestycji wybudowane zostaną m.in. dwa ronda w miejscach krzyżowania się obwodnicy z drogami DK84 i DK28. Na drogowców czeka jedno poważne wyzwanie - postawienie ponad 300-metrowego mostu z przęsłem nurtowym o długości 150 m. Zostanie on poprowadzony nad linią kolejową i rzeką San.

Fot. GDDKiA

Jak tłumaczą przedstawiciele GDDKiA, istniejący odcinek drogi krajowej nr 28 na terenie Sanoka biegnie przez obszary zwartej zabudowy mieszkaniowej z jednopoziomowymi skrzyżowaniami i przejściami dla pieszych. "Oddany do ruchu 30 stycznia 2020 r. pierwszy etap obwodnicy Sanoka pozwolił na skierowanie ruchu tranzytowego z kierunku Krosna na DK28 i DK84 w kierunku przejścia granicznego Krościenko - Smolnica. Budowa kolejnego etapu spowoduje domknięcie obwodnicy miasta w ciągu DK28, która za Sanokiem biegnie w kierunku Przemyśla" - dodaje dyrekcja.

Program Budowy 100 obwodnic w województwie podkarpackim

W województwie podkarpackim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic oprócz obwodnicy Sanoka powstanie jeszcze siedem nowych tras:

  • obwodnica Pilzna
  • obwodnica Nowej Dęby w ciągu DK9,  
  • obwodnica Kolbuszowej w ciągu DK9,  
  • obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu DK28,  
  • obwodnica Przemyśla w ciągu DK28/DK77,  
  • obwodnica Jasła w ciągu DK73,   
  • obwodnica Brzostku i Kołaczyc w ciągu DK73.   

Wszystkie wymienione trasy będą drogami klasy GP (główne ruchu przyspieszonego). W ramach inwestycji wybudowane zostaną także ronda i dodatkowe jezdne zapewniające obsługę przyległych terenów. "Inwestycje będą uwzględniać również m.in. budowę i przebudowę istniejących dróg w zakresie kolizji z drogami obwodowymi, budowę i przebudowę systemu odwodnienia korpusu drogowego, budowę urządzeń ochrony środowiska i ruchu drogowego oraz budowę oświetlenia drogowego" - przekazuje GDDKiA.  

Czy jesteś zadowolony z tempa budowy nowych dróg w Polsce?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.