S19 Via Carpatia - o co chodzi z tą drogą? Kochają ją politycy, a kierowcy czekają

Kierowcy na nią czekają, czytelnicy uwielbiają o niej czytać, a politycy fotografować się przy kolejnych oddawanych odcinkach. O co chodzi z drogą S19 Via Carpatia?

Są w Polsce drogi i drogi. Niektóre pełnią rolę lokalną i wzbudzają zainteresowanie głównie mieszkańców i kierowców z okolicy. Są jednak trasy, które interesują praktycznie całą Polskę, a każda kolejna informacja o planach na nowy odcinek (a jeszcze lepiej zakończeniu prac na nim) niesie się szerokim echem. Najlepszym przykładem może być droga ekspresowa S7. Biegnie z północy na południe, łącząc morze z górami, a także Trójmiasto, Warszawę i Kraków. Kierowcy z całego kraju czekają na oddanie kolejnych odcinków. Podobną popularnością cieszy się pewna droga na wschód od S7.

S19 to "droga życia wschodniej Polski"

Droga ekspresowa S19 ma znaczenie ogólnoeuropejskie.To też jedna z tych tras, o której nasi czytelnicy lubią czytać najbardziej. To jedna z najważniejszych dróg w kraju i część międzynarodowego szlaku Via Carpatia. Trasa połączy w przyszłości południe z północą kontynentu. Docelowo droga pozwoli przejechać z Grecji (Saloniki) aż do Kłajpedy, litewskiego portu nad Bałtykiem. Przebiega przez Grecję, Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację, Polskę i Litwę. Wszystkie te kraje liczą, że gotowa trasa rozrusza handel i pozwoli się wzbogacić regionom leżącym wzdłuż niej. U nas droga S19 jest kluczowa dla województw, podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego.

W Polsce ma mieć około 570 kilometrów. Zacznie się przy granicy ze Słowacją w Barwinku, a skończy na północy przy granicy z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej. Najważniejsze miasta przy trasie to Krosno, Rzeszów, Lublin i Białystok. Już ta wyliczanka pokazuje, że S19 będzie stanowić drogowy kręgosłup wschodniej Polski. Politycy, którzy wręcz kochają pokazywać się przy Via Carpatii, nie raz nazywali S19 nawet "drogą życia wschodniej Polski".

O S19 jest też bardzo głośno, ponieważ to trasa, która powstaje na naszych oczach. Tak naprawdę kierowcy mogą przejechać naprawdę sporym odcinkiem między Lublinem a Rzeszowem. Cała reszta ma dopiero powstać. Co ważne, S19 nie jest tylko różnokolorowymi kreskami na mapie GDDKiA. Prace na Via Carpatii trwają w najlepsze, ogłaszane i rozstrzygane są przetargi, a kolejne odcinki zaczynają powstawać. Drugą ekspresówką na której się tyle dzieje to chyba S6 nad morzem.

S19 Via Carpatia - co nowego? Przegląd ostatnich komunikatów

  • GDDKiA wypuściła bardzo ciekawy komunikat o pracach na S19 Babica - Jawornik na Podkarpaciu. Na tym odcinku powstają trzy estakady. To obiekty ES-22, ES-24 oraz ES-26, a przed drogowcami stoi nie lada wyzwanie. Teren jest tak trudny, że na plac budowy nie dojeżdżają pełne betonowozy. Ekipa wykonawcy musi ładować je maksymalnie do 80 proc. Inaczej ciężki pojazd nie wjedzie pod takie nachylenie.
  • Zielone światło od wojewody dostał odcinek S19 pomiędzy węzłami Sokołów Małopolski Północ i Jasionka. To 13,8 km drogi, którą wykonawca ma zbudować za 273 miliony.
  • Na 10-kilometrowym odcinku S19 Miejsce Piastowe - Dukla powstanie specjalny... zbiornik wodny. Stawy kompensacyjne to sztuczne zbiorniki wodne budowane w celu zrekompensowania obszarów naturalnych utraconych w wyniku budowy dróg. Jego powierzchnia denna wyniesie około 180 metrów kwadratowych, z czego znaczną część zajmie płycizna.
  • Aż 1,1 miliarda złotych pochłonie 12,5-kilometrowy odcinek S19 Domaradz - Krosno. Dlaczego? Również powodem jest trudny teren. W ciągu trasy głównej powstanie siedem estakad, osiem mostów, osiem wiaduktów drogowych, trzy przejścia dla zwierząt (dwa dla zwierząt średnich i jedno dla zwierząt dużych), trzy przepusty, a także szereg obiektów w ciągu dodatkowych jezdni.
  • Otrzymano decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla ponad 10-kilometrowego odcinka trasy przy Białymstoku. Odcinek Krynice – Dobrzyniewo – Białystok Zachód docelowo będzie miał 10,2 km długości. Jego budowy podjęło się konsorcjum firm PORR (lider) i UNIBEP. Umowa opiewa na kwotę 405,6 mln.

Możemy spodziewać się w najbliższym czasie kolejnych ciekawych komunikatów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na S19 wiele się dzieje, a niektóre odcinki są wyjątkowo wymagające ze względu na ukształtowanie terenu. To sprawia, że powstanie tam wiele interesujących drogowych rozwiązań. Pozostaje tylko trzymać kciuki, żeby przy budowie trasy nie było żadnych opóźnień. To bardzo ważna droga dla całej Polski.

Zobacz wideo Ten kierowca dostał mandat za jazdę lewym pasem na A4. 500 zł i 6 pkt. karnych
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.