Mamy dobre wiadomości. A2 jeszcze w tym roku wydłuży się o dwa odcinki

Ku końcowi zbliżają się prace na dwóch wschodnich odcinkach autostrady A2. Nowymi fragmentami między Kałuszynem a Siedlcami pojedziemy jeszcze w tym roku, choć do pełnej przejezdności zabraknie jeszcze nieco ponad 13-kilometrowego odcinka Groszki - Gręzów.

W tym roku drogowcy zamierzają oddać kierowcom 175 km nowych dróg szybkiego ruchu, w tym dwa odcinki autostrady A2: Kałuszyn–Groszki oraz Siedlce Zachód–Siedlce Południe. Co prawda w planach było ukończenie także trzeciego fragmentu na odcinku od węzła Kałuszyn do Siedlec, jednak już wiadomo, że to się nie uda. Dziś już wiadomo, że na tej budowie będzie opóźnienie, więc zamiast 38 km w tym roku dostaniemy blisko 25 km nowej trasy A2.

Plan jest taki, by w tym roku udostępnić kierowcom dwa odcinki, a środkowy odcinek między węzłami Groszki i Siedlce Zachód w 2025 roku. Kontynuacja ruchu w tych węzłach odbywać się będzie po istniejącej drodze krajowej numer 2 – powiedziała Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA.

Jak wyglądają postępy na budowie A2?

Najbardziej zaawansowany w budowie jest fragment A2 między węzłem Siedlce Zachód (dawniej Gręzów) a węzłem Siedlce Południe (dawniej Swoboda), gdzie prace na węzłach osiągnęły już 90 procent. Poniżej znajdują się nowe zdjęcia z budowy tego odcinka. Trudno jednak obwiniać wykonawcę za opóźnienia, skoro zezwolenie na realizację inwestycji drogowej między Groszkami a Gręzowem zostało wydane dopiero nieco ponad rok temu. Zgodnie z deklaracjami GDDKiA Ten fragment powinien być ukończony w 2025 roku. W tym samym czasie autostrada A2 powinna osiągnąć Białą Podlaską.

Aktualny przejazd z Warszawy do Siedlec

Obecnie wygodne autostradowe połączenie kończy się kilkadziesiąt km za Warszawą. To w Kałuszynie, kierowcy zjeżdżają z A2 na dobrze znaną starą drogę krajową. W godzinach szczytu i w weekendy niewielka miejscowość mocno się korkuje, a przejazd może zająć nawet kilkanaście minut. W trakcie jazdy drogą krajową do Siedlec można jednak śledzić postęp prac na przyszłej autostradzie.

Tuż za Kałuszynem DK 2 przecina plac budowy węzła drogowego Groszki. Kolejne miejsce znajduje się tuż przed Siedlcami (węzeł Siedlce Zachód). Krótkim odcinkiem nowej autostrady można zaś przejechać w okolicach węzła Siedlce Południe. Na czas budowy nowego mostu w ciągu DK 2 ruch drogowy skierowano na jedną nitkę autostrady

Zobacz wideo
Czy jesteś zadowolony z tempa budowy dróg ekspresowych w Polsce?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.