To będzie dopiero pierwsza autostrada w województwie. A właściwie kawałek autostrady

Są takie regiony w Polsce, gdzie o autostradzie wciąż można tylko pomarzyć. Północna część województwa lubelskiego od wielu lat czeka na wygodne połączenie z Warszawą. W budowie są aż trzy odcinki A2. Jeden z nich jest już na ukończeniu.

Autostrada A2 wciąż nie połączyła wschodniej i zachodniej granicy Polski. Na wschód od Warszawy można dojechać "a-dwójką" tylko do Kałuszyna. To oznacza ok. 35 km wygodnej trasy od węzła Lubelska tuż przed Warszawą do zjazdu na DK 2 w miejscowości Ryczołek. Tyle i aż tyle.

Zobacz wideo [MOTOVLOG] Jeep Avenger e-Hybird na włoskich drogach i torach testowych [MATERIAŁ WYDAWCY MOTO.PL]

GDDKiA deklaruje, że jeszcze w tym roku ominiemy bardzo mocno zatłoczony Kałuszyn (wreszcie też odetchną mieszkańcy miasta i okolic) nowym odcinkiem autostrady (fragment Kałuszyn – Groszki) oraz częściowo Siedlce (odcinek Siedlce Zach.-Siedlce Płd.). Dalej aż do granicy państwa będziemy kontynuować podróż starą DK 2. I tak do czasu aż drogowcom uda się wydłużyć autostradę w pozostałych miejsca. Brakuje bowiem odcinka między Groszkami a Siedlcami i kolejnych na wschód od węzła Siedlce Południe.

Autostrada A2. Odcinek Siedlce Południe - MalinowiecAutostrada A2. Odcinek Siedlce Południe - Malinowiec GDDKiA

Autostrada A2. Odcinek Siedlce Południe - MalinowiecAutostrada A2. Odcinek Siedlce Południe - Malinowiec GDDKiA

Obecnie na wschód od Siedlec w budowie są cztery odcinki autostrady A2. Odcinek Siedlce Południe – Malinowiec to fragment realizowany na Mazowszu. Pozostałe znajdują się już w gestii lubelskiego oddziału GDDKiA. To połączenie Malinowiec – Swory – Biała Podlaska. Oto jak wygląda stan prac (zaawansowanie rzeczowe robót).

  • Siedlce Południe – Malinowiec. 28,59 proc. (wykonawca: Strabag)
  • w. Malinowiec – w. Łukowisko. 15,38 proc. (wykonawca: Intercor)
  • w. Łukowisko – Swory. 2,50 proc. (wykonawca:Intercor)
  • Swory – Biała Podlaska. 83,32 proc. (wykonawca: Polaqua)

Autostrada A2. Odcinek w. Malinowiec - w. ŁukowiskoAutostrada A2. Odcinek w. Malinowiec - w. Łukowisko GDDKiA

Autostrada A2 w. Malinowiec - w. ŁukowiskoAutostrada A2 w. Malinowiec - w. Łukowisko GDDKiA

Wspomniane odcinki od węzła Malinowiec to długo wyczekiwane fragmenty A2 w województwie lubelskim. Budowa każdego z nich powinna potrwać 33 miesiące (do tego czasu nie wlicza się przerw w okresie zimowym). Umowy na wszystkie podpisano w kwietniu 2021 r.

Autostrada A2. Odcinek w. Łukowisko - SworyAutostrada A2. Odcinek w. Łukowisko - Swory GDDKiA

Autostrada A2 w. Łukowisko - SworyAutostrada A2 w. Łukowisko - Swory GDDKiA

Pod względem zaawansowania prac największe postępy odnotowano na odcinku Swory – Biała Podlaska. Na budowanej drodze o długości ok. 13 km zaawansowanie rzeczowe robót sięgnęło już 83 proc. Zapewne ze względu na obecną sytuację geopolityczną i relacje z Białorusią nikomu nie będzie się śpieszyło z wydłużeniem drogi aż do przejścia granicznego. Tym samym węzeł na wysokości miejscowości Cicibór (węzeł z drogą wojewódzką DW 811) na długo pozostanie jako początek A2 na wschodzie Polski.

Autostrada A2. Odcinek Swory - Biała PodlaskaAutostrada A2. Odcinek Swory - Biała Podlaska GDDKiA

Autostrada A2 Swory - Biała PodlaskaAutostrada A2 Swory - Biała Podlaska GDDKiA

Kiedy pojedziemy nową autostradą A2 wydłużoną na wschód? Zapewne w przyszłym roku wszystkie odcinki na trasie Biała Podlaska – Kałuszyn zostaną już oddane do użytkowania. Pozostaje zatem kibicować budowlańcom. Stan ich prac można obejrzeć w galerii.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.