Jest wykonawca odcinka S11 i ważnej obwodnicy w województwie wielkopolskim w jednym

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała najkorzystniejszą ofertę na budowę 22-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11 pomiędzy Obornikami a Poznaniem, wraz z obwodnicą Obornik. Przy braku odwołań od decyzji, umowa z wykonawcą może zostać podpisana w drugim kwartale tego roku.

Najlepszą ofertę z ośmiu chętnych na budowę S11 Oborniki-Poznań złożyło konsorcjum złożone z polskich przedsiębiorstw Kobylarnia i Mirbud. Oferta, obu firm opiewa na 853 mln zł. W tym przypadku głównym kryterium oceny była cena, jednakże uwzględniono także pozacenowe kryteria, takie jak przedłużenie gwarancji jakości, w tym na ekrany akustyczne i obiekty mostowe (40 proc.), oraz zagospodarowanie destruktu asfaltowego (5 proc.).

Wybrany wykonawca będzie miał 39 miesięcy, z wyłączeniem okresów zimowych, na zaprojektowanie i wybudowanie odcinka.
Zobacz wideo

Znaczenie i przebieg drogi ekspresowej S11

Trasa ekspresowa S11 zepnie drogowo cztery województwa, łącząc Kołobrzeg przez Piłę, Poznań i Kępno z Aglomeracją Śląską. Trasa ma być gotowa w całości do 2030 roku. Po ukończeniu wszystkich odcinków, "eska" będzie miała długość ponad 580 km, a wraz z odcinkiem wspólnym z S6 od Kołobrzegu do Koszalina (ok. 35,5 km) - blisko 620 km.

Obecnie dostępnych jest ponad 150 km trasy (wliczając wspólny odcinek S6 i S11). Pozostałe odcinki są w różnych fazach realizacji, przygotowawczej lub budowy. Na przykład, aktualnie budowany jest odcinek Bobolice - Szczecinek w województwie zachodniopomorskim. Znamy już też najlepsze oferty na dobudowę drugiej jezdni na obwodnicy Kępna oraz na trzy odcinki trasy od końca obwodnicy Kępna do początku obwodnicy Olesna w województwie opolskim. W przyszłych latach podróż samochodem osobowym z Kołobrzegu do węzła Piekary Śląskie na skrzyżowaniu z autostradą A1 zajmie nieco ponad 5 godzin.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.